WYSTAWA JOANNA PALJOCHA | ENERGIA BARWY

Plakat

15 stycznia - 7 lutego

piątek 15 stycznia 2016 - niedziela 7 lutego 2016

Biuro Wystaw Artystycznych

Galeria BWA

ul. Reymonta 33, 96-100 Skierniewice

Wstęp wolny
BWA wystawa

opis wydarzenia

WYSTAWA – JOANNA PALJOCHA | ENERGIA BARWY

JOANNA PALJOCHA
[email protected]

Urodzona w 1977 roku w Łodzi. W latach 1997-2002 studia na Wydziale Grafiki
i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 2002 roku w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Mariana Bartczaka, aneks w Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo prof. Ireneusza Pierzgalskiego.
W latach 2005 – 2007 studia podyplomowe w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie
(HfBK Dresden) pod kierunkiem prof. Petera Bömmelsa.
Od 2012 roku asystentka w Pracowni Podstaw Kompozycji I prowadzonej przez prof. Danutę Wieczorek w macierzystej uczelni.
Zajmuje się grafiką artystyczną, malarstwem i ilustracją książkową. Autorka kilku wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą.

*Dyplom i działalność artystyczna do 2008 roku pod nazwiskiem panieńskim Bielawska.

W życiu codziennym towarzyszy mi potrzeba ciągłej obserwacji, rejestracji, wymyślania
i przetwarzania. Postawa ciągłej gotowości i czujności. Przekładam to na kolor i kształt.

W moich pracach zwykle pojawia się prosty podział na górę i dół. Czasem jest to horyzont, czasem krawędź stołu. Budowanie jakiegokolwiek obrazu zawsze zaczynam od tego pierwszego podziału. Nawet jeśli później sprawię, że nie będzie widoczny. Pojawiające się potem przedmioty i postacie wklejam na zasadzie łącznika. Najważniejszy jest jednak kolor. To on sprawia, że scalam elementy lub podkreślam ich osobność na płaszczyźnie. Tworzę jakąś iluzję przestrzeni, ale w zasadzie staram się sprowadzić trójwymiarowość do płaszczyzny obrazu. Sprawiam, że sytuacja wyjściowa staje się odległa, odrealnia się i nabiera innego wymiaru. To kolor zwykle jest przyczyną powstania większości prac. Zauważone zestawienie kolorów w naturze, czasem kolory przyśnione. Redukuję ich ilość do niezbędnego minimum. Oczyszczam, klaruję rozmieszczenie elementów na płaszczyźnie. Ustalam ich wielkości, relacje wobec niej i wobec siebie nawzajem.

Czasem daję się uwieść zaskakującej barwie, która przypadkiem pojawia się w trakcie mieszania farb, tuż przed drukiem. Wtedy kolejne kolory muszą być odpowiedzią, reakcją na ten właśnie.

Napięcie, oczekiwanie, trafność decyzji. Satysfakcja, za którą tęsknię i na którą mam nadzieję, zaczynając każdą kolejną grafikę.

wrzesień 2015

                                                                                                                 Joanna Paljocha

 

 

WERNISAŻ 15.01.2016 |piątek| godz. 18.00.

WYSTAWA CZYNNA 15.01 do 7.02. 2016

wtorek – piątek |11.00-17.00

sobota – niedziela | 11.00-14.00

 

Serdecznie zapraszamy J