Wiosenne Haiku – koncert na trzy żywioły
19 kwietnia
piątek 19 kwietnia 2024 o 19:00
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach
Atrium
Reymonta 33
opis wydarzenia
Wiosenne Haiku – koncert na trzy żywioły
19 kwietnia 2024, godz. 19:00
CKiS, Atrium
Budząca się do życia, wiosenna przyroda działa na wyobraźnię artystów.
Napięte, wrażliwe zmysły chłoną dźwięki, barwy i zapachy same układające się w pasma twórczej inspiracji. Wystarczy im się poddać, a słowa, gesty i nuty zaczynają obrazować ekspresję nadchodzącego rozkwitu.
Mamy przyjemność zaprosić na koncert wieńczący opisującą na tkaninie urodę przyrody wystawę „HARU. Dom za Mgłą”, podczas którego za pomocą instrumentów, głosu i tańca oddamy wiosenną radość.
Bezpłatne wejściówki do odebrania będą od 12 kwietnia w Stacji Centrum w holu CKiS!
Izabela Zalewska-Kantek – łączy wiedzę i doświadczenie architekta krajobrazu z miłością do naturalnych tkanin. Posługując się techniką druku bezpośredniego (eco-printingu) utrwala niepowtarzalność roślin na tkaninie. Używa również naturalnych pigmentów do tworzenia obrazów-batików o tematyce kobiecej i botanicznej. Tworzy w zgodzie i poszanowaniu natury. Do tej pory pokazała prace na ok. 40 wystawach. Rozwija markę osobistą „Theia. Textiles and Gardens” promującą jej twórczość i warsztaty. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.
Natura pociąga ją nie tylko jako inspiracja twórcza, ale również jako droga do zachowania zdrowia. Między innymi jest praktykiem terapii dźwiękiem wg metody Petera Hessa oraz dzieli się dźwiękiem koncertując na misach kryształowych.
Milena Bloom – zajmuje się śpiewem i dialogiem z materią nieożywioną np. śpiewanie do morza, drzew, gór… Laureatka 1. miejsca Festiwalu Piosenki Słowiańskiej – Wrocław 2004. Wraz z projektem Maćko Korba, na osobiste zaproszenie francuskiego reżysera Tonego Gatlifa, wystąpiła podczas Tony Gatlif Party w Paryżu, a następnie zdobyła 1. nagrodę oraz Grand Prix X edycji festiwalu Nowa Tradycja – Festiwalu Folkowym Polskiego Radia 2007.
Uczestniczka wielu projektów artystycznych i etniczno-jazzowych jak Maćko Korba, Laterna, Zadziordziady czy Yerba Mater.
Kamila Olesińska jest tancerką i choreografką ciągle poszukującą nowych form wypowiedzi poprzez ruch i budującą swoje choreografie jak opowieści. W swoich działaniach chętnie sięga do ruchu autentycznego i improwizowanego. Naukę tańca rozpoczęła w najstarszej szkole flamenco w Polsce – Studio Flamenco w Warszawie, gdzie od ponad osiemnastu lat dzieli się swoją pasją jako instruktorka tańca.
Stworzyła autorski spektakl „Wenus. Czytaj mój taniec”, w którym splatają się jej poezja i taniec, ze sztukami wizualnymi oraz specjalnie skomponowaną muzyką. Spektakl wystawiany był m.in. na Contemporary Venice w Wenecji oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych HIGH Fest w Erywaniu.
Na stałe współpracuje z zespołem Madrugada Sombra, z którym nagrała płytę „Sombra”. Jest autorką prekursorskiego i nagradzanego projektu „Flamenco ze słowiańską duszą” łączącego flamenco z polską muzyką ludową, jazzem i elektroniką. Koncertowała wraz z duetem akordeonowym Harmonium Duo oraz sopranistką Ewą Leszczyńską z projektem „Wspólnota muzycznych intonacji”, gdzie interpretowała tanecznie kompozycje polskich i ukraińskich kompozytorów.
Na swoim koncie ma liczne występy na polskich i zagranicznych festiwalach. Artystka wystąpiła w spektaklach muzycznych „Carmen Concierto”, „Opowieść o kobiecie, która tańczyła” oraz „Shirin”. Występowała w programach telewizyjnych TVP, TVP Polonia i TLC. Reprezentowała Polskę w wyjątkowym międzynarodowym projekcie performatywno-tanecznym „Desegregacja”, w którym dzięki multimediom w jednym czasie i na jednej scenie, ale w różnych miejscach na świecie wystąpiły znane tancerki z Iranu, Korei i Austrii. Gościnnie występowała z Karoliną Skrzyńską, z którą nagrała także teledysk do piosenki „Jestem” oraz zespołem Łysa Góra, tworząc choreografię i tańcząc w teledysku „W Ogniu Świat”.