Podróże bliższe i dalsze: Północny Kaukaz – rycerze i rozbójnicy

28 kwietnia
czwartek 28 kwietnia 2022 o 18:00
Centrum Kultury i Sztuki
Sala koncertowa
ul. Reymonta 33
opis wydarzenia
Z cyklu „Podróże bliższe i dalsze” spotkanie z Dorotą Chojnowską
„Północny Kaukaz – rycerze i rozbójnicy”
28.04.2022 r. – godz. 18.00 – sala koncertowa– bilet 5 zł
Opis:
Narody Kaukazu wszystko dzieli i jeszcze więcej łączy. Podczas pokazu opowiem o trzech narodach – Czeczenach, Osetyjczykach i Dagestańczykach. Odwiedzimy Biesłan, gdzie opowiem o największej tragedii, jaka dotknęła Osetyjczyków w ostatnich latach. Zajrzymy do umarłych miast w Czeczenii i Miasta umarłych w Osetii. Dowiesz się czym są zamki krwi i sklepy oraz dlaczego Stalin… powinien zostać świętym.
Mieszkańcy Kaukazu mieli również swój wkład w kulturę europejską. Pierwszy z nich dotyczy greckiej mitologii, chodzi mianowicie o Prometeusza. Przyznają się do niego zarówno Czeczeni jak i Gruzini i Osetyńcy. Ci ostatni są święcie przekonani, że to ich przodkowie wymyślili pizzę. To tylko kilka historii z mojej włóczęgi po górach Czeczenii, Dagestanu i Osetii. Mam nadzieję, że pomogą Ci choć trochę zrozumieć Kaukaz.
Biogram:
Nazywam się Dorota Chojnowska. Jestem autorką bloga Ale Piękny Świat (alepieknyswiat.pl), włóczykijem, dziennikarką i przewodnikiem turystycznym. Większość moich podróży odbyłam samotnie, bo tak lubię najbardziej. Zbudowałam też kilka bambusowych rowerów. Podczas wyjazdów fotografuję, kiedyś – wszystko co się rusza, obecnie nieco oszczędniej zużywam piksele. Jestem autorką dwóch wystaw fotograficznych – Sen o Saharze i Oman za zamkniętymi drzwiami. Ostatnio zajmuję się cyjanotypią, jedną z najstarszych historycznych technik fotograficznych.
galeria

