Metafory: wernisaż wystawy malarstwa Heleny Szczypko

Plakat

15 lipca

piątek 15 lipca 2022 o 18:00

Centrum Kultury i Sztuki

Galeria

ul. Reymonta 33

Wstęp wolny

opis wydarzenia

Zapraszamy na „Metafory”, czyli wernisaż wystawy malarstwa Heleny Szczypko. Odbędzie się 15 lipca o godz. 18 w galerii CKiS. Wstęp wolny.

Bio artystki

Nazywam się Helena Szczypko. Pochodzę z Podlasia, ale od wielu lat mieszkam w Rawiczu w Wielkopolsce. Jestem absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w pracowni  profesora Aleksandra Dymitrowicza. Sztuka była moją pasją od zawsze. W dzieciństwie malowałam suknie dla lalek. Pamiętam też projektowanie domów przyszłości o różnych kształtach i okrągłych oknach z różowymi zasłonami, a były to czasy szarej, smutnej, komunistycznej rzeczywistości w niewielkim miasteczku. Mój ulubiony malarz surrealista – Rene Magritte powiedział kiedyś : „…Gdy byłem dzieckiem malarstwo miało dla mnie coś z magii, a malarz posiadał tajemną moc”.  Tak było i u mnie. Ba, tak jest i dziś, ponieważ uważam, że prawdziwe malarstwo to nie kropka czy plama rzucona przypadkiem na płótno, by było ładnie i dekoracyjnie. Malarstwo to świadoma i nieświadoma podróż po tym co piękne, brzydkie, ważne, niezwykłe, tajemnicze. To przekazywanie emocji, głębszych wartości, uczuć, branie odpowiedzialności za te plamy.

Jestem typem artystki i marzycielki, nie osoby z gotowym planem. Marzenia bardzo często mi towarzyszą – są inspiracją. Chodzi mi o pobudzanie myśli, wzbudzanie emocji /nawet różnych/, by na obraz patrzeć nie z perspektywy aparatu fotograficznego: spojrzenie na obraz, drugie na tytuł i następny. Chcę, aby odbiorca się przy nim zatrzymał…, gdyż obraz to strach i  walka z białym płótnem, której zakończenia nie da się przewidzieć i gdzie nic nie jest przesądzone. Malarstwo to nadawanie obrazowi życia i sensu.

Uprawiam malarstwo narracyjne, ekspresyjne na pograniczu surrealizmu w technice  – akryl, olej, pastele olejowe i tempera.

A skąd metafora… ponieważ ona łączy rozum i wyobraźnię i dzięki niej można wyrazić oryginalny i bardzo osobisty pogląd na świat oraz to co niezauważalne na co dzień, w sztuce może być widoczne, to co brzydkie – pięknym może zostać.

Swoje prace prezentowałam na wystawach indywidualnych, m.in. w rodzinnym Zambrowie, Lesznie, Głogowie, Rawiczu oraz wystawach zbiorowych. Otrzymałam wiele wyróżnień i nagród, m.in. w konkursach Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu.

– Helena Szczypko

Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10-18 oraz w soboty w godz. 10-16.