Malujemy sercem III
12 stycznia - 4 lutego
piątek 12 stycznia 2024 o 18:00 - niedziela 4 lutego 2024
Centrum Kultury i Sztuki
Sala koncertowa/galeria
ul. Reymonta 33
Wstęp wolny
Organizatorzy: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Trzciannie, Przedszkole nr 13 w Skierniewicach, OH Sztuka, Skierniewice Przyjazne Dzieciom, CKiS, Sztab WOŚP Skierniewice
Patronaty honorowe: Starostwo Powiatowe w Skierniewicach, Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk, Urząd Miasta Skierniewice
Patronaty medialne: Radio RSC, Głos
Sponsorzy i partnerzy akcji: Magda Rdest-Nowak, FDS-System, Biuro Rachunkowe KOMA, Renesans, Art-Ram Edward Kudyba, EL-IN , JAGODA JPS Agromachines, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Skierniewicach, BPA Polska Sp. z o.o.
opis wydarzenia
Podsumowanie akcji i wernisaż wystawy „Malujemy sercem III”
12 stycznia, godz. 18:00
CKiS, sala koncertowa/galeria
Wystawa czynna: 12.01-4.02.2024
Wstęp wolny
W ramach trzeciej edycji akcji „Malujemy sercem” po raz kolejny lokalni artyści malują obrazy z dziećmi na rzecz 32. Finału WOŚP.
W akcji biorą udział:
- Przedszkole nr 13 w Skierniewicach – Anna Lipińska-Broda,
- Przedszkolaki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janisławicach – Anna Lipińska-Broda,
- Gminne Przedszkole w Makowie – Magda Popovics,
- Przedszkole Muzyczne Bajkowa Kraina – Katarzyna Klimek,
- SOSW im. J. Korczaka w Skierniewicach – Katarzyna Klimek,
- Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Trzciannie – Julia Wach, Olga Jagielińska,
- Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Dębowej Górze – Monika Pakuła,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. T. Kościuszki w Skierniewicach – Katarzyna Klimek,
- Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Skierniewicach w Skierniewicach – Olga Jagielińska,
- Zespół Szkół Nr 3 w Skierniewicach „Ekonomik” – Ola Nagłowska,
- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Skierniewicach (Budowlanka Skierniewice) – Michał Hoppe.
Na terenie powiatu powstało 18 niezwykłych obrazów (zdjęcia obrazów: Magda Rdest-Nowak).
Licytacje obrazów ruszą w dniu wernisażu 12 stycznia o godz. 21.00 i będą trwać do 28 stycznia do godz. 21.00.
OBRAZ 4 – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Dębowej Górze – Monika Pakuła
Tytuł obrazu: Gwiazda
Akryl na płótnie, 100×120 cm.
Kolor przewodni: róż
Opis:
Obraz jest inspirowany oryginalnymi dawnymi łowickimi wycinankami ludowymi. Gwiazda – ten główny i tytułowy motyw występuje w łowickiej wycinance i sztuce ludowej, ale jest to symbol uniwersalny, wspólny wielu kulturom świata. Tutaj centralną kompozycję stanowi utrzymana w odważnych i wyrazistych odcieniach różu, wielowarstwowa gwiazda, tzw. złożona, o układzie promienistym, ze stylizowanym wzorem piór – pawich oczek. Centralną kompozycję uzupełniają małe, jednobarwne tzw. pojedyncze gwiazdy rozmieszczone w rogach. Cały obraz nawiązuje do charakterystycznej dla regionu łowickiego wycinanki zwanej kodrą. Kodry to wieloelementowe wyklejanki o motywach geometrycznych, roślinnych lub ze scenami figuralnymi, naklejane na białe lub szare pasy papieru. W tej formie umieszczane były na ścianach pod i nad oknami, nad drzwiami i niczym obrazy, zdobiły wnętrza dawnych wiejskich izb. Główny motyw gwiazdy jest zaczerpnięty z powojennej pocztówki z oryginalną wycinanką łowicką nieznanego autora. W trakcie powstawania pracy wykorzystaliśmy techniki malarskie, ale i graficzne, ponieważ obraz powstawał z użyciem matryc i szablonów, a także techniki kolażu – małe gwiazdy w rogach to naklejone oryginalne, wycięte przez dzieci, wycinanki. Obraz zabezpieczony jest werniksem. Obydwa obrazy powstałe w Dębowej Górze – „Gwiazda” i „Kogutek” stylistycznie stanowią jedność i mogą dopełniać się wzajemnie. Z powodzeniem mogłyby zawisnąć obok siebie – wspaniale będą wyglądały na ścianach miłośnika sztuki ludowej ale świetnie będą się prezentowały też w nowoczesnym wnętrzu.
OBRAZ 15 – Zespół Szkół Nr 3 w Skierniewicach „Ekonomik” – Ola Nagłowska
Tytuł obrazu: Melodia Duszy
Kolor przewodni: szary
Akryl na płótnie. Wymiary: 100cm/120cm
Opis:
,,Melodia Duszy,, -obraz trójwymiarowy. Obraz pełen jest symboliki. Ukazuje nam wrażliwość na otaczający nas świat i problemy życia codziennego widziane oczami młodych osób. Przedstawia pełną paletę emocji od nostalgii po radość, dzięki czemu każdy widz ma szansę spostrzegać go inaczej. A to wszystko dzięki różnorodności wspaniałych twórców. Jest obrazem, w którym można dostrzec siebie samego ale też tylko patrząc poprzez ten pryzmat, jest szansa ujrzeć niewinność serc które stworzyły to dzieło.
Obraz tworzyło dwudziestu czterech uczniów + Ola Nagłowska. Każdy z nich pozostawił cząstkę siebie w tej pracy.
Osoby, które tworzyły:
1. Oliwia Michalak 2. Karolina Laska 3. Anna Duch 4. Helena Wiśniewska 5. Antonina Zakrzewska 6. Jakub Fastyn 7. Mozamil Noori 8. Zofia Kwaśniak 9. Mateusz Kaja 10. Aleksandra Stefaniak 11. Karolina Wiśniowska 12. Aleksandra Gruszewska 13. Rozalia Seroczyńska 14. Maria Zielińska 15. Zuzanna Sas 16. Jan Maj 17. Jacek Wieczorek 18. Lilianna Krawczyk 19. Zuzanna Urbanek 20. Patrycja Dzięgielewska 21. Agata Klimiuk 22. Lena Krulik 23. Kinga Bartosik 24. Natalia Kacprzyk
Szczególne uznanie i ogromne podziękowania dla nauczyciela prowadzącego – Aleksandry Gałeckiej.
OBRAZ 16 – Zespół Szkół Nr 3 w Skierniewicach „Ekonomik” – Ola Nagłowska
Tytuł obrazu: Wrażliwość
Kolor przewodni: fiolet
Akryl na płótnie. Wymiary: 100cm/120cm
Opis:
Obraz ,,Wrażliwość,, – praca trójwymiarowa. Fioletowy jest percepcyjnym kolorem, który można uzyskać poprzez mieszanie światła czerwonego i błękitnego w różnych proporcjach. Fiolet to kolor, który łączy w sobie sprzeczności i kontrasty, będąc symbolem zarówno materialnego bogactwa i luksusu, jak i duchowego oświecenia i poszukiwania.
Fioletowy jest kolorem, który wywołuje silne emocje i uczucia, od pasji i tęsknoty, po spokój i kontemplację. Młodzi artyści przedstawili za pomocą tego koloru dwa czasy przeszły i przyszły dążące się szacunkiem i miłością. Obraz nawiązuje do twórczości Klimta mówią przede wszystkim o ewolucji artystycznej, o zmianie stosunku ludzi do rzeczywistości.
Osoby które tworzyły 1. Oliwia Michalak 2. Karolina Laska 3. Anna Duch 4. Helena Wiśniewska 5. Antonina Zakrzewska 6. Jakub Fastyn 7. Mozamil Noori 8. Zofia Kwaśniak 9. Mateusz Kaja 10. Aleksandra Stefaniak 11. Karolina Wiśniowska 12. Aleksandra Gruszewska 13. Rozalia Seroczyńska 14. Maria Zielińska 15. Zuzanna Sas 16. Jan Maj 17. Jacek Wieczorek 18. Lilianna Krawczyk 19. Zuzanna Urbanek 20. Patrycja Dzięgielewska 21. Agata Klimiuk 22. Lena Krulik 23. Kinga Bartosik 24. Natalia Kacprzyk.
Szczególne uznanie i ogromne podziękowania dla nauczyciela prowadzącego – Aleksandry Gałeckiej.