DKF „Eroica”: Niedźwiedzie nie istnieją

Plakat

9 stycznia

wtorek 9 stycznia 2024 o 19:00

Centrum Kultury i Sztuki

Sala koncertowa

ul. Reymonta 33

15 zł

opis wydarzenia

9.01.2024, godz. 19:00 „Niedźwiedzie nie istnieją”, bilet: 15 zł

 

Reżyseria i scenariusz: Jafar Panahi

Zdjęcia: Amin Jafari

Obsada:  Jafar Panahi, Naser Hashemi, Vahid Mobasheri, Bakhtiyar Panjeei, Mina Kavani

Gatunek: Melodramat

Produkcja: Iran 2022

Czas trwania: 106 min.

Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

 

Wstęp i dyskusja Mateusz Demski – krytyk filmowy.

 

Zdobywca Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji, film zrealizowany w tajemnicy przed irańskimi władzami. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor.

 

Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.

 

 

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=8kZr_8YKqiE

 

DKF „Eroica” jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.