Przyholuj we wtorek: Wyczaruj nożyczkami ludową wycinankę!
Gwiozdy, kodry, cacka, klapoki, rózgi czy leluje… Są to nazwy wycinanek, które poznaliśmy podczas spotkania „Przyholuj we wtorek”. Gościem spotkania była Hanna Kuberska-Skrzydło.
Hanna Kuberska-Skrzydło omówiła różne rodzaje wycinanek. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, skąd pochodzą wycinanki, jakie rodzaje rozróżniamy i czym się różnią w zależności od regionu.
Wycinanka ludowa w Polsce to specjalność regionów etnograficznych Polski centralnej i południowo wschodniej. Wycinanie, wystrzyganie, cięcie było i jest nadal umiejętnością, którą na wsi opanowały do perfekcji przede wszystkim kobiety i dziewczęta uczone drogą przekazu pokoleniowego. Powszechność sztuki tworzenia wycinanki wynikała z dostępu narzędzia-nożyc do strzyżenia owiec i materiału-kolorowego papieru glansowanego, który w Polsce pojawił się w połowie XIX wieku produkowany przez fabrykę papieru w Jeziornie. Wycinanki zwane gwiozdami, kodrami, cackami, klapokam i rózgami czy lelujami pojawiły się w izbach chłopskich zdobiąc belki i ściany między obrazami. Czasem wykształciły formy i nazwy typowe dla swoich regionów i stały się rozpoznawalne. Najbardziej rozpoznawalne w Polsce są wielobarwne wycinanki łowickie. Ich motywy kwiatowe, koguty, pawie zdobią liczne przedmioty codziennego użytku.
Podczas spotkania można było spróbować własnych sił w tworzeniu wycinanek. Wszystko pod czujnym okiem pani Hanny.
Autorka zdjęć: Katarzyna Michałowska (dział promocji CKiS)
Autorka plakatu: Małgorzata Molus-Karpińska (dział promocji CKiS)
Autor zdjęcia (na plakacie): Dariusz Dzik (dział promocji CKiS)