HIstoria Jednego Obrazu: „Wenus i Adonis” Rubensa

wtorek 21 kwietnia 2020

🤴👸„Wenus i Adonis” jest obrazem autorstwa Petera Paula Rubensa. Dzieło powstało ok. 1614 roku (olej na desce, 83 × 90,5 cm).


.
Do 1768 r. obraz pozostawał w zbiorach Carla de Cobenzla w Brukseli 🇧🇪. Później obraz nabyła Galeria Ermitaż.
.
Tematem obrazu jest scena z „Metamorfoz” Owidiusza. Ukazuje próbę zatrzymania Adonisa przed wyprawą na polowanie. Próbuje to zrobić bogini Wenus. Taki motyw często pojawiał się na obrazach innych artystów, m.in. Tycjana, Nicolasa Poussina i Paola Veronessego. 🖼
.
Co ciekawe, Rubens nie malował tego obrazu sam. Dzieło powstało w jego pracowni, ale spod jego pędzla wyszły główne postacie. Inne fragmenty pracy namalowali jego uczniowie.🖼
.
🖼 Obraz znajdujący się w Ermitażu jest tylko jedną z wersji tego dzieła. Pierwsza wersja jest surowa, namalowana horyzontalnie. Jest zaliczana do obrazów gabinetowych, czyli dzieł mających dekorować pomieszczenia najczęściej prywatne bogatych arystokratów. Znajduje się w Muzeum Kunst Palast w Düsseldorfie.
.
Każda kopia „Wenusa i Adonisa” odchodziła już od tej surowej wersji. Zdobywała więcej kompozycyjnych szczegółów. Rubens zmienił skalne tło na złoty rydwan. Swoje położenie na obrazie zmienia także postać Kupido. W pierwszej wersji stoi blisko przy nodze Adonisa. Na kolejnych próbuje go już zatrzymać razem z Wenus.


.
Trzecia wersja obrazu znajduje się w Metropolitan Museum of Art. Dwa łabędzie ciągną rydwan. Postać Adonisa jest zaczerpnięta z rzeźby Laokoona. Na obrazie znajdują się także dwa psy.

Plakat