Historia Jednego Obrazu: Pejzaż z tęczą

poniedziałek 28 czerwca 2021

Rubens namalował trzy obrazy z tęczą w tle. „Pejzaże z tęczą” powstawały w ostatnich latach jego twórczości, kiedy nie pełnił już służby dyplomatycznej u Filipa IV.

.

Pierwszy obraz z tęczą powstawał w latach 1632-1635. Przed zabraniem się do malowania Rubens wykonywał prace przygotowawcze. Namalował wtedy „Pasterza z fletem i parą kochanków”. Swoją pracę wzorował także na dziele „Ogród miłości” oraz „Pikniku w Steen Park”. Podobne są tutaj przedstawione postacie. Niemiecki historyk Emil Kieser twierdził, że artysta wzorował się także na pracach Tycjana. Czymś co odróżnia obraz od jego wcześniejszych dzieł jest harmonia i statyka. Wcześniejsze pracy były bardziej dynamiczne. Pejzaż przedstawia scenę rozgrywającą się w naturze. Sześć postaci znajduje się blisko mostu, za którym widzimy zabudowania i góry. Jeden z mężczyzn siedzi przy drzewie i gra na flecie, drugi pasterz jest ledwo widoczny i znajduje się wśród owiec. Oprócz nich widzimy także dwie pary.

.

Pierwszy „Pejzaż z tęczą” znajdował się na początku w kolekcji księcia Richelieu, później trafił do syna cesarza Karola VII, a następnie zakupił go Ermitaż.

.

W 1635 roku rozpoczęły się prace nad kolejną wersją pejzażu. Znajdował się on w kolekcji Ludwika XIII, obecnie natomiast w Luwrze w Paryżu. W 1640 roku powstało kolejne dzieło z cyklu. Jest to jedno z ostatnich dzieł Rubensa. Artysta zmarł w maju tego samego roku. W tym dziele można zobaczyć pomieszanie stylu włoskiego z flamandzkim. Punkt perspektywy jest podniesiony a linia horyzontu jest szersza.  Na obrazie w pobliżu lasu znajduje się rzeka, z której wodę piją woły. Na drugim brzegu znajduje się ptactwo. Na drodze widać wozy prowadzone przez konie oraz dwie spacerujące kobiety.

.

Pejzaż z tęcżą: Rubens (1640 r.)

Pejzaż z tęcżą: Rubens (1640 r.)

Pejzaż z tęcżą: Rubens

Pejzaż z tęczą: Rubens (1635 r.)

Dziękujemy, że byliście z nami przez cały cykl „Historii Jednego Obrazu”. To jednak nie wszystko ze świata sztuki. W przyszłym sezonie na pewno wrócimy do Państwa z nowym cyklem.

 

Tekst i opracowanie graficzne: Katarzyna Michałowska

 

Plakat