Historia Jednego Obrazu: „Panny dworskie” Velazqueza

środa 15 kwietnia 2020

🖼„Panny dworskie” to dzieło 🇪🇸 hiszpańskiego malarza Diego Velazqueza z 1⃣6⃣5⃣6⃣ r. (olej na płótnie, 318 × 276 cm).


.
Velasquez w wieku 24 lat trafił na dwór królewski 👑. Mianowano go nadwornym malarzem🎨. Król Filip IV zachwycił się jego pracami i nie chciał już, by portretował go jakikolwiek inny artysta. „Panny dworskie” zostały namalowane podczas końcowego okresu życia artysty, dokładnie na 4 lata przed jego śmiercią.
.
🖼 Obraz pokazuje 5-letnią infantkę Małgorzatę Teresę, czyli córkę Filipa IV i Marianny. Dziewczynka znajduje się w otoczeniu dworzan. Scena umiejscowiona jest w galerii Cuarto del Principe Starego Alkazaru w Madrycie 🇪🇸. Z lewej strony infantki znajduje się Dona Maria Agustina Sarmiento. Podaje dziewczynce coś do picia na tacy🥛. Z prawej strony kolejna dworzanka, Dona Isabel de Velasco kłania się Małgorzacie. W lewym roku obrazu znajdują się dwa karły Mari-Bárbola i Nicolás Pertusato oraz pies. W tle z prawej strony znajdują się ochmistrzyni i ochmistrz. Z prawej strony widzimy malarza, czyli samego Diego Velasqueza. Artysta jest ubrany w strój Zakonu Santiago. W tle na ścianie między obrazami wisi lustro, które ukazuje parę królewską👑. Na schodach znajduje się majordomus odsłaniający kotarę. 🖼Obrazy wiszące na ścianach to najprawdopodobniej kopie: „Minerwy karzącej Arachne” Rubensa i „Apollo zwyciężający Pana” Jacoba Jordaensa.


.
W trakcie malowania 🖼 obrazu Velasquez starał się uzyskać tytuł szlachecki. Sprawa jednak ciągnęła się bardzo długo. W trzy lata po ukończeniu dzieła udało się, wtedy to do obrazu domalowano szkarłatny krzyż.
.
Powszechnie przyjmowane jest twierdzenie, że Velasquez pokazany na obrazie maluje infantkę. Para królewska tylko przygląda się temu wydarzeniu, jest widzem tego wydarzenia. Inna teoria mówi, że artysta maluje parę, a nie Małgorzatę Teresę.
.
Dzieło chwalone jest przede wszystkim za odwrócenie ról. Zamiast ukazania tematu malowanego obrazu, pokazuje się tutaj malarza 🎨patrzącego na parę królewską.
.
Większość interpretacji zgadza się do tego, że obraz 🖼 ukazuje nadzieje pokładane w młodej infantce jako jedynego dziecka Filipa IV i Marianny.
.
Wymiary obrazu to 318 na 276 cm. Początkowo obraz był jednak większy. Niestety w 1734 r. w wyniku pożaru obraz uległ uszkodzeniu i został obcięty z każdej strony o ok. 50 cm. Obraz znajduje się obecnie w Muzeum Prado w Madrycie.
.
Ciekawostka:
„Panny dworskie” zainspirowały Pabla Picassa do namalowania 45 prac. Poniżej jedna z nich.

Plakat