Historia Jednego Obrazu: „Krzyk” Muncha
🖼 W kolejnej części cyklu „Historia Jednego Obrazu” przedstawiamy 😱„Krzyk” Edvarda Muncha (olej 🎨, tempera 🖌 i pastel 🖍 na kartonie, 91 cm × 73,5 cm). 🖼 Obraz powstał w 1⃣8⃣9⃣3⃣ r. i często uważane jest za arcydzieło ekspresjonizmu.
.
Norweski artysta mówił:
„🚶♂Szedłem ścieżką z dwojgiem przyjaciół – słońce miało się ku zachodowi 🌇 – nagle niebo ☁ wypełniła krwista czerwień 🌇 – zatrzymałem się, czując wyczerpanie i oparłem się na barierce – nad czarno-błękitnym fiordem było widać krew oraz języki ognia💥; – moi przyjaciele szli dalej, a ja stałem tam i trząsłem się z wrażenia – poczułem nieskończony 😱 krzyk przepływający przez naturę.”’
.
✏ Pierwowzorem dzieła był szkic „Rozpacz” z 1891 r. Wielokrotnie ewoluował, aż powstała wersja ostateczna.
.
➡ Według hipotezy 🌠 astrofizyka Donalda W. Olsona inspirację do namalowania 🖼 obrazu artysta zaczerpnął z wydarzenia mającego miejsce 27 sierpnia 1893 r. Doszło wtedy do 🌋 erupcji wulkanu Krakatau, znajdującego się pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji 🌏. Ziemia była zasypywana popiołem, pyłem oraz kawałkami pumeksu. Skala wybuchu została określona na 6 w 8-stopniowej skali eksplozywności wulkanicznej 🌋.
.
😱 „Krzyk” Muncha należy do cyklu „Fryz życia”. Powstały cztery takie obrazy 🖼🖼🖼🖼. Pierwszy przechowywany jest w Nasjonalmuseet for Kunst, Arkitektur og Design (Narodowej Galerii) w Oslo, drugi (tempera na kartonie) w Munch-museet (Muzeum Muncha) w Oslo, trzecia (pastele, karton) w Muzeum Muncha. Czwarta (pastele, karton) wersja do 2012 r. znajdowała się w zbiorach prywatnego kolekcjonera. Sprzedał ją za ponad 119 mln dolarów. Kupił ją Leon Black, członek zarządu MoMA The Museum of Modern Art.
.
Ciekawostki:
1. 😱 Maska z filmu „Krzyk” Wesa Cravena (1996 r.) była wzorowana na obrazie.
2. ✒ Jacek Kaczmarski napisał wiersz „Krzyk”, który stał się później tekstem jego piosenki (bit.ly/2QEcoHa)