Historia Jednego Obrazu: „Czesząca się” Ślewińskiego

wtorek 24 marca 2020

💇‍♀ „Czesząca się” to jeden z najbardziej znanych obrazów Władysława Ślewińskiego (olej 🎨 na płótnie, 64×91 cm). Powstał w 1⃣8⃣9⃣7⃣ r. podczas pobytu artysty w Paryżu.


.
Nie wiadomo, kim była portretowana kobieta👩. Część znawców prac Ślewińskiego uważa, że jest to portret poznanej wtedy przez autora Eugenii Szewcowej, 🇷🇺 rosyjskiej malarki, która została później jego żoną. Eugenia po ślubie porzuciła swoją pracę artystyczną twierdząc, że dwoje artystów w domu to za wiele. Uważała także, że jej mąż ma większy talent.
.
👩‍❤‍💋‍👨Ślub Ślewińskiego z Szewcową uważano wtedy w ojczyźnie za mezalians. Nie został aprobowany przez ojca artysty, który był powstańcem-sybirakiem. Siostrzeniec artysty Mieczysław Fijałkowski w 📖książce 😊„Uśmiechy lat minionych” wspomina:
„ I oto nagle, po kilku niedomówieniach i wstępach, poprzedzających samą wiadomość, padł nagle na dwór w Domaniewicach piorun z jasnego nieba – ożenił się z Moskiewką, która nota bene też opuściła dom rodzinny i… maluje.”
.
W lusterku umieszczonym przed czeszącą się kobietą widać czyjeś oblicze, prawdopodobnie portretującego ją mężczyzny. 🧔
.
W 1907 r. o swoich uczuciach na temat obrazu mówił Gustaw Gwozdecki: „Była tam również „Czesząca się kobieta”. Obraz składał się z kilku plam, obwiedzionych obwódkami, tworzących postać kobiety. Mogłem tylko czuć, że jest tam coś, które jest jakby duszą tego obrazu, coś czego w innych obrazach nie było.”
.
📖 Krytyk Antoni Potocki w 1935 r. we „Wspomnieniach o Władysławie Ślewińskim” napisał:
„W momencie kiedym po raz pierwszy przestąpił jej [pracowni] próg, stało tu na sztalugach spore płótno portretowego formatu: akt kobiety przed lustrem czeszącej wspaniałą falę rudoblond włosów. Padało na to charakterystyczne, ogrodowe, lekko zielonawe światło. Syrena w akwarium! 🧜‍♀ (…) Akt miedzianowłosej syreny stał w pracowni Ślewińskiego miesiącami. Ślewiński zmieniał, szukał linii w fali włosów.”
.
🖼 Obraz znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Plakat