Zimowy Salon Sprzedaży Sztuki
6 grudnia
piątek 6 grudnia 2024 o 18:00
Centrum Kultury i Sztuki
Galeria
ul. Reymonta 33
opis wydarzenia
Zimowy Salon Sprzedaży Sztuki
wernisaż: 6 grudnia, godz. 18:00
wystawa czynna: 6.12.24 – 5.01.25
CKiS, galeria
Wstęp wolny
Zapraszamy na Zimowy Salon Sprzedaży Sztuki! W naszej wystawie będzie uczestniczyć ponad 40 artystów! Obrazy będą przepięknymi prezentami dla wielu osób. A będzie z czego wybierać!
W wystawie weźmie udział 43 artystów: BOBRYCZ-KILIŚ IWONA, CYBULA DANIEL, DOBRZAŃSKI WŁODZIMIERZ, DOŃCZYK-GAJOS ANNA BOŻENA, FECKO-LIPIŃSKA ANNA, , GRABOWSKI KAROL, GROCHOWSKI MARIAN, HABLEWSKI ARKADIUSZ, HERIAN MACIEJ, IWAŃSKA JADWIGA, JAGIELIŃSKA OLGA, KAPUŚCIŃSKA-BORKIWICZ MAGDALENA, KLIMEK KATARZYNA, KOCHANOWSKA REGINA, KREUTZ-MAJEWSKI KAJETAN, KUZIO-BILSKA BOŻENA, LEZNICKI BOJANA, MAJEWSKI MAKSYMILIAN, MATYSEK ZBIGNIEW, MICHALIK ANDRZEJ, OLSZYŃSKA AGATA, OLSZYŃSKA BARBARA, OSIŃSKI ZBIGNIEW, OSTROWSKA-MARCINKOWSKA EWELINA, OZGA-MORAWSKA BOŻENA, PAKUŁA MONIKA, POKORA ANNA, POPOVIC MAGDALENA, RAFIŃSKA MARZENA, SADOWSKI MAREK, SŁOMKOWSKI KUBA, SOBIESZEK-PRYK MAJA, SROCZYŃSKA-GUDAJCZYK MARZENA, SZCZYPKO HELENA, ŚCIEGLIŃSKA BEATA,WARULIK WŁODEK, TOMPOREK-FUKUOKA EWA, WASILEWSKI WŁODZIMIERZ, WINKIEL JACEK, WOŹNIAK DOMINIK, ZAGÓRSKA ANNA, ZBIERSKA-MICHALAK KATARZYNA, ZIELIŃSKA IZABELA
Grafiki: J. Czerwińska, film: S. Domagalski
Iwona Bobrycz- Kiliś
Jestem absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli i Instytutu Plastyki na Akademii im. Długosza w Częstochowie.
Byłam Członkiem Klubu Pracy Twórczej w Sieradzu, obecnie należę do Związku Polskich Artystów Plastyków oddział w Łodzi.
Na przestrzeni swojej działalności miałam indywidualne wystawy w domach kultury i bibliotekach w Sieradzu, Łasku, Zduńskiej Woli i Pabianicach. Brałam udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez sieradzki Klub Pracy Twórczej i ZPAP o/Łódź. Dwukrotnie uczestniczyłam w Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro Art”.
W swojej twórczości poszukuję różnych sposobów wyrażenia siebie. Do niedawna malowałam głownie farbami olejnymi, ale ostatnio rozkochuje mnie w sobie akwarela. Inspiruje mnie i przyroda i człowiek w interpretacjach realistycznych i zbliżających się do abstrakcji.
W Zimowym Salonie Sprzedaży Sztuki prezentuję ostatnie akwarele: Floksy i W polu.
Urodzony w 1978 r. w Skierniewicach. Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. w 2004 roku uzyskał dyplom magistra. Od 2009 był wykładowcą na Uczelni w pracowni malarstwa. Obecnie w stopniu adiunkta prowadzi jedną z pracowni rysunku.
W latach 2005-2007 pracował przy realizacji filmów animowanych „Świteź” oraz „Piotruś i Wilk” w studio „Se-Ma-For”. Członek Łódzkiego Okręgu ZPAP.
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor 24 indywidualnych. Zajmuje się malarstwem głównie w technice olejnej, ale chętnie korzysta także z innych technik malarskich, rysunkowych i graficznych, w tym cyfrowych.
Włodzimierz Dobrzański urodził się w roku 1956 w Olsztynie i w tym mieście uczęszczał do szkół. Na malarstwo zwróciła mu uwagę nauczycielka rysunku olsztyńska rzeźbiarka Zofia Topczewska-Hudyka. Ukończył uniwersyteckie studia w zakresie chemii na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1980 zamieszkał w Skierniewicach i rozpoczął pracę naukową w Instytucie Warzywnictwa. Przez 40 lat wykonywał różne zawody ale zawsze bliskie było mu bezpośrednie obcowanie z malarstwem i sztuką użytkową. Fascynacja twórczością Jerzego Nowosielskiego otworzyła mu drogę do własnego malarstwa po przez zagłębienie się w sacrum ikony. Od ośmiu lat realizuje swoją przygodę intelektualną z malarstwem.
Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów magisterskich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych. Ukończyła także podyplomowe studia w zakresie malarstwa i rysunku oraz projektowania biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Artystka multimedialna. W zakresie jej działań twórczych znajdują się: malarstwo, rzeźba autonomiczna, instalacja, obiekt artystyczny, ceramika oraz aktorstwo i scenografia.
W 2021 roku została wydana książka Moja Piaf (Mieczysław Gajos, Anna Bożena Dończyk-Gajos, wyd. R. PROJEKT) będąca podsumowaniem przeszło 20-letniej działalności związanej z popularyzowaniem dorobku artystycznego najznakomitszej francuskiej pieśniarki Edith Piaf.
Artystka plastyczka, urodzona i mieszkająca w Łodzi. Wychowanka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracowała we wzorcowniach łódzkich firm włókienniczych i jako florystka, a od kilkunastu lat prowadzi własną pracownię. Tworzy w zakresie malarstwa sztalugowego, grafiki oraz rozmaitej sztuki użytkowej. W pracach malarskich często porusza tematy ekologiczne, przyrodnicze, animalistyczne. Przeważnie maluje w stylu ekspresyjnego realizmu, o romantycznych korzeniach. Często tworzy na zamówienie. Obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Od 2022 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego.
Z fotografią, filmem i malarstwem związany od 1972 r. Debiutował artystycznie w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi jako fotograf w filmie Stanisława Różewicza „Drzwi w murze” |wg scenariusza Tadeusza Różewicza|. Był asystentem słynnego operatora filmowego Zbigniewa Hartwiga. Ukończył Studium Reklamy i Marketingu w Warszawie oraz Studium Reklamy Ciechanowie |1975 i 1977|. Jest absolwentem Akademii Filmowej w Pradze (FAMU), Wydziału Fotografii Artystycznej |1978-1982| gdzie w latach 1982-1986 był asystentem. Jest absolwentem Podyplomowych Artystycznych Studiów Doktoranckich w zakresie fotografii artystycznej|1983-1986|. Uzyskał Dyplom FAMU i obronił doktorat. Od 1983 r. jest członkiem Czeskiego Związku Artystów, a od 1985 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. To także pedagog fotografii artystycznej i mediów wizualnych, twórca kilkudziesięciu wystaw autorskich i wielu zbiorowych. O swym wybranym medium mówi krótko: fotografia powinna być świadomą dokumentacją rzeczywistości, a jej proporcjonalny stosunek celowych działań może stanowić twórczy motyw… dla niego przede wszystkim „człowiek”, ten dobry i zły, piękny i brzydki jest inspiracją do estetycznych i emocjonalnych poszukiwań.
Galeria Karola Grabowskiego: Facebook
Urodzony w 1951 roku w Skierniewicach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, kierunek „Dyplomacja i stosunki międzynarodowe, wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Unii Europejskiej”.
Ze szczególnym upodobaniem maluje pejzaże i sztafaże wykonane w różnych technikach, głównie akwarele, oleje, gwasze. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Prezentowane obrazy Mariana Grochowskiego są nasycone wrażliwością spojrzenia i świeżością przeżycia. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 wystaw w kraju oraz we Francji, Izraelu, USA i Białorusi. Wraz z Bożeną Ozga-Morawską jest współzałożycielem Galerii dla Dzieci i Młodzieży „Kreska” w Skierniewicach, która działała od 1998 roku do 30 marca 2018 roku. Jest także autorem projektu flagi miasta Skierniewice. Zorganizował wiele plenerów malarskich dla dzieci, młodzieży, artystów i amatorów. W 2007 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, a w 2011 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej. 2013 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznano mu także Krzyż Wolności i Solidarności a w 2017 roku i Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego.
Arkadiusz Hablewski – artysta wielowymiarowy, pasjonuje się tworzeniem obrazów i muzyki, łowiczanin, z wykształcenia pedagog. Nad rozwijaniem swojego warsztatu malarskiego pracuje samodzielnie. W swoich pracach najczęściej wykorzystuje farby akrylowe, czasami olejne, akwarele, tusze, pastele, węgiel i ołówek. Tematem jego prac są najczęściej abstrakcyjne kompozycje, pejzaże, a także akty kobiece oraz zabytkowa architektura Łowicza i okolic.
Swoje prace prezentuje od 2001 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych – w Łowickim Ośrodku Kultury (2001 i 2005), Gminnej Bibliotece w Nieborowie( 2002 i 2012), Galerii Łowickiej( 2007), Bałuckim Ośrodku Kultury, Łódź( 2009), Muzeum w Łowiczu (2002,2022), Zespole Szkół Medycznych w Łodzi (2010), Zespole Szkół nr 1 w Redzie (2011 i 2012), Bibliotece MWSH-P w Łowiczu (2012), Gminnej Bibliotece w Bolimowie (2012), Arts Hotelu, Warszawa( 2017, 2020). Dom Kultury w Niesułkowie (2022), Łódzki Dom Kultury (2022 i 2023).
W 2006 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale im. J. Chełmońskiego „Pejzaż ojczysty” w Skierniewicach za pracę „Kamienice na Starym Rynku w Łowiczu”. Jego rysunki zabytków zostały m.in. wykorzystane w kalendarzu z 2004 roku wydanym przez Starostwo Powiatowe w Łowiczu, w zestawach kartek pocztowych „Spacer po Łowiczu” (cz. I i II) oraz „Wycieczka po okolicach Łowicza. Pałacu w Nieborowie i park w Arkadii” wydanych przez Zakład Wielobranżowy „Poligrafia” w Łowiczu (2012). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą oraz zbiorach Muzeum w Łowiczu, Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
Urodzony w 1962 roku w Pyskowicach. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1984-1989. Dyplom z rzeźby w pracowni docenta W. Żukowskiego.
Od 2018 roku wykłada w średniej szkole fotograficznej w ZSZ nr 2 w Skierniewicach. Zajmuje się grafiką użytkową oraz witrażownictwem. Pasjonuje go rejestrowanie wrażeń z otaczającego świata, nadawanie fizycznej formy uczuciom.
Jadwiga Iwańska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1977 roku zrealizowała dyplom pod kierunkiem prof. Janiny Pierzgalskiej w Pracowni Tkaniny Unikatowej.
Zakres dyplomu Jadwigi Iwańskiej obejmował projekty oraz realizację tkanin unikatowych przeznaczonych do wnętrza Galerii „Willa” BWA w Łodzi (ul. Wólczańska 35).
Warto w tym miejscu przypomnieć, że jedna z tkanin swą doskonałością artystyczną urzekła dyrekcję galerii i została zakupiona oraz włączona jako ważny, stały element dekoracyjny wnętrza galerii. Przez wiele lat tkanina artystki towarzyszyła wielu wybitnym wystawom Galerii „Willa”.
Jadwiga Iwańska od czasów studiów w łódzkiej PWSSP zajmuje się tkaniną artystyczną, tkaniną unikatową, drukiem na tkaninę, ubiorem unikatowym.
W 1985 r. zaprojektowała cykl gobelinów o tematyce starej przemysłowej Łodzi, przeznaczonych do sieci londyńskich hoteli.
W twórczości artystki zauważalne są trzy nurty działań artystycznych związanych z tkaniną: zaraz po dyplomie przez kilkanaście lat zajmowała się projektowaniem druków na tkaninę dla przemysłu lekkiego oraz tkaninę dekoracyjną. Następnie projektowała i realizowała unikatowe ubiory, w których wykorzystywała własnoręczne malowane i aplikowane tkaniny, obecny trzeci nurt poszukiwań artystycznych artystki polega na rezygnacji z wszelkich praktycznych zastosowań tkaniny. W najnowszych obiektach – obrazach, tkanina uzyskała autonomię a jako tworzywo służy na rzecz wyzwolonego języka formy. Najnowszy cykl prac Jadwigi Iwańskiej to obrazy „namalowane” rożnymi strukturami tkaniny.
Są tkane klasycznie, aplikowane, haftowane. Można powiedzieć, że artystka „maluje” tkaniną. Prześledzenie drogi, jaką artystka pokonała w ciągu ostatnich lat jest przygodą prawdziwie pasjonującą. Przedstawione na nich pejzaże, najczęściej toskańskie i prowansalskie, zadawalają się rejestracją oglądanej a następnie przetransponowanej rzeczywistości, delikatnie muśniętej sentymentem wspomnień.
Artystka swobodnie sięga do deformacji, odpowiadającej pogłębionemu widzeniu subiektywnemu.
Udział w wystawach (wybór):
1976 – Miejska Galerii Sztuki Łódzi
2013 – Powiatowa Galeria Sztuki w Ostrowie Wielkopolskim 2014 – The Polish Institute Of Arts And Sciences Of America
Biblioteka Publiczna w Montclair, New Jersey, USA
Poleski Ośrodek Sztuki, Galeria 526 Łódź
Piasa, Nowy Jork, USA
2015 – Vystawa prednich polskych umelcu Łódź, New York, Praha
Biuro Wystaw Artystycznych Skiernieice
Hunderton Museum, NJ, USA
2016 – Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych Łódź
Museum Of Early Trades & Crafts, Madison, NJ USA
Galeria Kalinowe Serce Warszawa 2017 – Galeria Sleńdzińskich Białystok 2018 – Galeria BWA Sieradz
2019 – Galeria Kawa Łyk Sztuki Warszawa 2020 – Służewski Dom Kultury Warszawa
Olga Jagielińska – urodziła się w Skierniewicach w 1969 roku. Studia artystyczne rozpoczęła w 1990 roku w Akademie voor Beeldende Kunsten w Enschede w Holandii. Kontynuowała studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom zrobiła w 1997 roku w pracowni tkaniny unikatowej prof.A.Mańczak i adj.E. Latkowskiej-Zychskiej.
Zajmuje się głównie tkaniną unikatową i malarstwem.
Wielokrotnie brała udział w takich wystawach jak np: Ogólnopolskie Wystawy Tkaniny Unikatowej oraz Ogólnopolskie Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi, oraz: 4. Festival International De La Tapisserie ( Francja) 1999; Sztuka Włókna, Galeria DAP, Warszawa 2000; Tkanina inspirowana muzyką Moniuszki, Warszawa 2002. Malarstwo i Tkanina (wystawa indywidualna), BWA Skierniewice ; Art Park -Skierniewice ; Tkanina Wraca-
Ogólnopolski konkurs -CMW Łódź; Od Krosna do Krosna- Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej 2024 i wielu innych.
Wiele lat związana z BWA w Skierniewicach.
Wraz z innymi artystami bierze udział w akcji społecznej ,,Malujemy Sercem”.
Członkini Stowarzyszenia ,, OH SZTUKA”.
Szczegóły wkrótce!
Katarzyna Klimek,
ur. 1983 r. w Sławnie. Od 2007 roku mieszkanka Skierniewic.
„Chce udowodnić sobie i innym, że umysł ścisły może mieć duszę artystyczną”. Dlatego po dyplomie z ekonomii postanowiła kształcić się na łódzkiej ASP na wydziale malarstwa.
Współorganizator projektu „Na styku Sztuk”
Artystka biorąca udział w akcji „Malujemy Sercem”
Członek grupy: OH! Sztuka
URODZONY W 1956 ROKU W PABIANICACH. JEST SUKCESOREM RODZINNYCH TRADYCJI MALARSKICH . OD NAJWCZEŚNIEJSZYCH LAT, PO PRZEZ EDUKACJE W PLSP PROF.ANDRZEJA GIERAGI , A PÓŹNIEJ W PRACOWNI I POD KIERUNKIEM PROF. LECHA KUNKI ORAZ PRACĘ ZAWODOWĄ W ŁÓDZKICH TEATRACH .ZWIĄZAŁ SIĘ ZE SRODOWISKIEM ARTYSTYCZNYM W ŁODZI .LATA OSIEMDZIESIĄTE TO OKRES WSPÓŁPRACY Z CZOŁOWYMI TEATRAMI , TO CZAS STAŻU I DOSKOLANENIA ZAWODOWYCH UMIEJĘTNOŚCI MALARZA I SCENOGRAFA W PRACOWNI ANDRZEJA KREUTZ- MAJEWSKIEGO. WYKONAŁ NA ZLECENIE GRAN THEATRO DE LA HABANA PROJEKTY DO OPERY „PARIA’’ , CO ZAPOCZĄTKOWAŁO STAŁĄ WSPÓŁPRACĄ Z REŻYSEREM PROF. MARIĄ FOŁTYN .ZAPROJEKTOWAŁ SCENOGRAFIĘ DO TWETRU WIELKIEGO W WARSZAWIE DO OPERY RYMSKIEGO- KORSAKOWA „MOZART I SALIERI’’ ORAZ SCENOGRAFIĘ DO DRAMATU MICHAELA HACETTA W TEATRZE DRAMATYCZNYM W WARZSAWIE . PRZY REALIZACJI FESTIWALI MONIUSZKOWSKICH WSPÓŁPRACUJE Z DYR. S . PIETRASEM I DYR. ST. RYBARCZYKIEM. ZREALIZOWAŁ SCENOGRAFIĘ SIEDMI PRZEDSTAWIEŃ TEATRALNYCH W TEATRZE MAŁYM W MANUFAKTURZE W ŁODZI . UCZESTNICZY W WYSTAWACH KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH ZPAP /OŁ ORAZ ZPAMIG W WARSZAWIE. GATUNEK MALARSTWA ,KTÓRY REPREZENTUJE KAJETAN KREUTZ – MAJEWSKI JEST NAJBLIŻSZY REALIZMOWI ROZUMIANEMU JAKO POSZUKIWANIE W SZTUCE WEWNĘTRZNEJ PRAWDY O RZECZYWISTOŚCI , INTERESUJE GO JEDNOCZEŚNIE GŁĘBOKO PSYCHOLOGICZNY I FILOZOFICZNY PODTEKST PRAWDY.IDZIE WŁASNĄ DROGA NIE SPOSÓB UWOLNIĆ SIĘ OD WRAŻENIA , ŻE MALUJĄC POZNAJE GŁĘBIEJ SIEBIE, RYTM ŻYCIA I OTACZAJĄCEJ NATURY. 0DZNACZONY ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZPAP I SREBRNYM MEDALEM ,ZASŁUŻONY KULTURZE-GLORIA ARTIS’’.
Studia w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poznaniu na Wydziale Scenografii i Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa na Tkaninie u prof. Wojciecha Sadleya oraz malarstwa pod kierunkiem prof. W. Dudkowiaka. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Sekcji Malarstwa i Sekcji Tkaniny Okręgu Warszawskiego, Sekretarz Zarządu Okręgu Warszawskiego ZPAP.
Maluje na płótnie i jedwabiu, tworzy tkaniny unikatowe, grafikę cyfrową i scenografię. Zajmuje się również edukacją plastyczną.
Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce i za granicą, w międzynarodowych wystawach pokonkursowych, plenerach malarskich i tkackich.
Inicjator i Kurator wystaw MiniTextileArt od 2020 roku.
Prace w zbiorach muzealnych (m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Szombathelyi Képtár (Węgry)) oraz w prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
Wybrane wystawy z ostatnich lat:
2024 – 23 International Mini Textile Exhibition, Galéria Umelka Bratislava, Slovakia
2024 – Indywidualna wystawa „Przeploty, przeplatanki” Stadion Miejski w Łodzi
2024 – 12 Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej International Artistic Linen Cloth Biennial „Z krosna do Krosna”, Polska
2024 – Międzynarodowe Biennale Miniatury Artystycznej Timișoara 2024, Rumunia Micromundos – Exploring Small Universes
2024 – 8. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé / Szombathely, Węgry
2024 -“Scythia 15” 15-th International Biennial of Contemporary Textile Art, Ukraina,
2024 – IAA 2024 na World Art Expo 2024 w Seulu
2024 – „MiniTextileArt – Ślad pamięci” w Galerii Tkackiej Na Jatkach we Wrocławiu, Polska
2023 –„CONNECTION” BULGARIAN MINI TEXTILE BIENNALE, Sofia 2023.
2023 – MiniTextileArt „Miniaturowe opowieści” w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
2023 – 11. MBATL 2022 SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry w Svidniku
2023 – „50 lat Sztuki Włókna w Kowarach” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
2023 – „Przemijanie” wystawa tkanin artystycznych w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
2023 – „Dotyk tkaniny we wnętrzu”, Galeria Lufcik, Dom Artysty Plastyka, Warszawa
2023 – MiniTextileArt „Miniaturowe opowieści” w Galerii DAP 3 OW ZPAP w Warszawie
2022 – TXT – 22. Textilná miniatúra – BUBLINA– Prihláška / 22nd International Mini Textile Exhibition – BUBBLE – Entry form , Galéria Umelka Bratislava, Slovakia,
2022 – MiniTextileArt Miniatura tkacka w Muzeum Fabryki w Łodzi
Bojana H. Leznicki była urodzona w Bułgarii. Akademię Sztuk Pieknych ukończyła w Łodzi. Po zakończeniu studiów zamieszkała w Polsce przez nastepne 18 lat, gdzie wystawiała w kraju i za granicą.
W 1986 r. zamieszkała w USA wraz ze swoją rodziną. Zajmuje się tkaniną unikatową, konserwacją tkanin i techniką mieszaną.
Jej uczestnictwo w indywidualnych i grupowych wystawach od 1975 r. w EU i USA liczy przeszło 100 udziałów.
Jej prace można znaleźć w prywatnych i publicznych kolekcjach na świecie.
Oświadczenie
Moja droga życiowa jest długa, a mój pierwszy krok zrobiłam dawno temu.
Wiem, że w życiu są różne etapy. Nauczyłam się, że każdy następny etap przynosi coś nowego, że musimy się nim cieszyć i przeżyć go w pełni.
Jak tworzę, następuje to spontanicznie. Mam miliony myśli i to one układają się jak klocki. Każda myśl otwiera inny problem do rozwiązania.
Moje twórcze życie składa się z różnych etapów. Pierwsze dwadzieścia lat mojego dojrzałego życia spędziłam w Polsce, co wywarło duży wpływ na moją tworczość.
Obecny etap mojej twórczości jest pod wpływem mojego życia w USA.
Nie wiem, co życie mi jeszcze przyniesie, nie wiem, jaki będzie następny krok w moim twórczym życiu. Może to będą instalacje, po których zostanie tylko jedno zdjęcie jako dokumentacja.
Absolwentem Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Był długoletnim asystentem prof. Andrzeja Kreutz-Majewskiego. Swoją artystyczną karierę rozpoczął od współpracy z operami i teatrami dramatycznymi w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Zakopanem. Swoje twórcze wizje realizuje z powodzeniem w innych dziedzinach sztuki – malarstwie, rzeźbie, grafice. Tworzy dzieła artystyczne na zasadzie łączenia technik plastycznych i sztuki konceptualnej, mającej źródło w tradycji konstruktywizmu. Jest współzałożycielem grupy artystycznej „Powidoki”. Ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw w kraju i za granicą. Pełnił funkcję Wiceprezesa Okręgu Łódzkiego ZPAP. Organizator i kurator wielu wystaw, członek jury w konkursach krajowych i międzynarodowych. W kadencji 2018-2022 pełnił funkcje sekretarza Zarządu Głównego , był członkiem Kapituły przyznania Złotej Odznaki ZPAP. W 2021 został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 2022-2026 członka Rady Artystycznej ZG.ZPAP.
Zbigniew Matysek od wczesnej młodości pasjonuje się malarstwem. Rzemiosła artystycznego uczył się sam, kopiując dzieła wielkich mistrzów, a także rysując z natury; ze szkicownikiem nie rozstaje się nigdy . Inspiruje się otaczającym go światem. Dlatego w jego twórczości dominującym tematem jest pejzaż, chociaż nie unika innych tematów. Posługuje się swobodnie różnymi technikami malarskimi, ale szczególnie ulubioną jest pastel suchy, w tej technice realizuje głównie pejzaże, portrety i martwe natury.
Pierwszą wystawę indywidualną miał w 2004 r. Do chwili obecnej miał 28 wystaw indywidualnych w różnych miastach w Polsce m.in. w Katowicach, Krakowie, Stalowej Woli , Warszawie a także na Słowacji – w Levicach . Uczestniczył w ponad 30 wystawach zbiorowych, w tym organizowanych przez ZPAP w Łodzi, BWA w Skierniewicach, Muzeum w Łowiczu i Skierniewicach ( ostatnio w wystawie „Artyści Skierniewic w latach 1918 -2018”).
Trzykrotnie uzyskał wyróżnienia w Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. J. Chełmońskiego.
Jest członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich i grupy artystów malarzy „Kierunek”, uczestnicząc w plenerach i wystawach zbiorowych przez nie organizowanych.
W 2015 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, w zakresie malarstwa i rysunku.
Prace Z. Matyska znajdują się w Muzeum Łowickim, Muzeum Historycznym Skierniewic, w siedzibie M Banku: w Gdyni, Olsztynie i w Warszawie, a także u osób prywatnych w kraju i zagranicą.
Andrzej Michalik jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi gdzie obecnie jest profesorem tej uczelni i prowadzi Pracownię Projektów i Działań Rysunkowych na Wydziale Sztuk Pięknych. Zajmuje się rysunkiem i grafiką, tworzy też wielobarwne kompozycje, obiekty i instalacje. Ekspozycjom towarzyszy niekiedy performens. Od wielu lat inspiracją i tematem jego prac jest swobodnie interpretowany pejzaż Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – przestrzeń gdzie mieszka i tworzy. W twórczych działaniach poszukuje też miejsca człowieka w naturalnych cyklach przemian w przyrodzie, obserwuje zmiany zachodzące w środowisku epoki antropocenu. Rysunki, obiekty artystyczne, artefakty stworzone niejednokrotnie z zebranych w najbliższej okolicy materiałów są owocem jego wewnętrznego dialogu z naturą, opowiadają legendę stworzoną we własnej wyobraźni.
Motywy w jego twórczości odnoszą się też do nieustannie krążącej we wszechświecie energii, której nośnikiem są fale a ich formy stały się inspiracją do stworzenia wielu barwnych kompozycji.
Najnowszy projekt artysty pt. Święto różu którego premiera miała miejsce w Republice Czeskiej latem br. to cykl prac z tytułowym kolorem w różnych jego odmianach, odcieniach i kontekstach.
Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą, znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych.
Komentarz do prac z cyklu Święto różu:
Róż jest dla mnie na tyle intrygujący, wieloznaczny i kontrowersyjny, że zaczyna coraz częściej pojawiać się w mojej twórczości. Co więcej stał się czynnikiem scalającym różne wątki i motywy w mojej artystycznej podróży. Róż często wywołuje ambiwalentne, skrajnie różne nastawienia. Pomimo wszystko kolor ten nadal jest modny i popularny. Uwielbiają go dzieci ale unikają go macho tak jak pudru. Opisywany jest często jako sztuczny, nieco kiczowy i perwersyjny ale też jako poetycki, idealizujący i miłosny…. Róż z pewnością zasługuje na swoje święto, „Święto różu”. Niech żyje róż! Róż na bezkresie, róż bez początku i bez końca!
– Andrzej Michalik
Biografia
2022 – wystawa „Małe rzeczy”, Galera U nas w Puszczy Mariańskiej
2017-2022 – Kolorowe książeczki i zabawy plastyczne
2016 – „O elfach i trollach – islandzkie opowieści” – ilustracje
2008-2021 – paleoart, grafiki komputerowe o tematyce geologicznej
2012 – Wystawa malarstwa w Muzeum Geologicznym PIG
2010 – Wyobrażenia – akwarele i książka artystyczna „Meteoryty” – BWA w Skierniewicach
2008 – Księgi Muzeum Geologicznego
2005 – „Siarka – minerał piekielny” – wystawa w Muzeum Geologicznym PIG
2005 – „Czarno na białym” – wystawa rysunków, Galeria Abakus, Warszawa
2004 – wystawa indywidualna w Domu Artysty Plastyka OW ZPAP w Warszawie
2000 – dyplom z malarstwa – Akademia Sztuk Pięknych Warszawa
Studiowała na ASP w Warszawie. Dyplom otrzymała w 1968r. w pracowni malarstwa prof. Artura Nachta-Samborskiego. Stypendium: Francja, 1974.
Wystawy indywidualne m.in.: Staromiejski Dom Kultury, Warszawa, 1968; Pokaz jednego dzieła, Galeria DAP OW ZPAP, Warszawa, 1978; Galeria U, Warszawa, 1988; Galeria Test, Warszawa, 1991; Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Przemyśl, 1991; Galeria BWA, Puławy, 1995; Galeria BWA, Skierniewice, 1996; Galeria Zapiecek, warszawa, 1997; Galeria M, Warszawa, 1999.
Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, m.in.: II Festiwal Sztuk Plastycznych, Warszawa, 1968; Bielska Jesień, Bielsko-Biała, 1972; Malarstwo Polskie, Konstmuseey i Tommerforst, Helsinki, 1972; Sport w Sztukach Pięknych, Madryt 1973; II Ogólnopolskie Triennale Portretu Współczesnego, Radom, 1981; Warszawska Dekada Sztuki, Warszawa, 1992; Miesiąc Malarstwa, Warszawa, 1995, 1996; Malarze Holenderscy i Polscy, Galeria Canaletto, Warszawa, 1996; Ziemia, Galeria DAP OW APAP, Warszawa, 1998,1999. Wyobrażenia, BWA w Skierniewicach, 2010. wystawa malarstwa, U nas, Puszcza Mariańska, 2016
Urodzony 03.05.1955 roku w Żyrardowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1980 roku ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskując dyplom z projektowania form przemysłowych w pracowni doc. Andrzeja Wróblewskiego.
Prezentowane na wystawie prace, wykonane techniką akwarelową, są wynikiem wieloletnich eksperymentów i doświadczeń zawodowych. Wyróżniają się one niepowtarzalnym niekonwencjonalnym stosowaniem farb wodnych, wykraczającym poza tradycyjną szkołę malarską.
Udział w ostatnich wystawach indywidualnych i zbiorowych:
„Salon Zimowy”, Skierniewice 2022, 2023 „Te 7 th International Cartoon Gathering ”, Egipt (2020), „ 40 lat minęło…, rysunek, malarstwo” , wystawa jubileuszowa, Centrum Kultury, Grodzisk Mazowiecki (2020), „Salon Zimowy ”, Skierniewice, (2005-2019), „Manufaktura Satyry, Galeria Rampa”, Warszawa, (2016), „100-Lecie Żyrardowa, Manufaktura Satyry”, Żyrardów, (2016), „Kolej”, Żyrardów, (2015), „Wiosenne Zbliżenia Artystów Mazowsza”, Żyrardów, (2014), „Stąd jesteśmy”, wystawa środowiskowa Żyrardów, (2013), ,,Miasto ogród”, III Konkurs Satyryczny Żyrardów, (2012)
,,Forma i linia”, BWA Skierniewice, (2012), „Moje oblicza”, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, (2011), „Ocalić od Zapomnienia”, Biuro wystaw Artystycznych, Galeria Zamojska, Zamość (2010), „Madonny i …” Lipce Reymontowskie (2003, 2004), Żyrardów (2002),
„Passion for colour and form” Menczester, Wielka Brytania (2002), „Za ażurową bramą” (wystawa żyrardowskiego środowiska twórczego), Żyrardów (2002), „Święto Muzyki”, Warszawa (2000), „ART Barbakan” (coroczna wystawa mazowieckiego środowiska twórczego), Warszawa (1999, 2000)
Szczególne osiągnięcia:
2017 – Nagroda okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego u
2015 – Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa w VI konkursie satyrycznym pt. „Kolej”
2012 – Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa w III konkursie satyrycznym pt. „Miasto ogród”
2010- Nagroda Jubileuszowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2006 – Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2001 – Wyróżnienie Prezydenta Miasta Żyrardowa za szczególne zasługi dla promocji miasta
1995 – Zespołowa nagroda II stopnia przyznana przez Ministra Kultury i Sztuki za wystawę „Filip de Girard 1775-1845 z Loumarin do Żyrardowa”.
1994 – Zbiorowe wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w konkursie ogólnopolskim „Na najważniejsze wydarzenia muzealne w 1993 roku”
1982 – 1983 Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Ewelina Ostrowska-Marcinkowska urodziła się 23.11.1999 roku w Łodzi. W 2023 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w Pracowni Technik Cyfrowych pod kierunkiem profesora dr hab. Grzegorza Chojnackiego. Od 2022 roku prowadzi działalność dydaktyczną na Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Od 2023 zatrudniona na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi jako asystentka techniczna, prowadząca Warsztat Technik Cyfrowych.
W swoich działaniach artystycznych łączy zamiłowanie do tradycyjnych technik: malarstwa, rysunku i rzeźby z nowymi technologiami. Tworzy animacje, grafiki cyfrowe i wirtualne rzeźby w 3D. Jej prace można było oglądać m.in. na wystawie Obrazy Światła w ramach Festiwalu Świateł w Łodzi (2021), Konfrontacje Cyfrowe w Gdańsku (10.2022r.) czy podczas indywidualnej wystawy Rysunek 2019-2023 w głównym budynku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2023). Uczestniczyła również w wystawach Bohema ,,Chaos Sztuki” Na OFF Piotrkowska (08.2023), ,,Mistrz i Uczeń” (04.2023r.), wystawie grafik studentów Pracowni Technik Cyfrowych w Galerii Mleczny Piotr w Gdańsku (03.2023r.). Dla Teatru Wielkiego w Łodzi stworzyła multimedialna oprawę przedstawienia Mandragora (2022).
Pani Bożena Ozga-Morawska urodziła się w 1962 roku w Nowej Dębie (województwo podkarpackie). Studiowała wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1981 – 1983, a następnie kontynuowała studia w Akademii Pedagogicznej w Krakowie na tym samym kierunku. Studia ukończyła w 1985 roku ze specjalizacją – malarstwo . W 1992 roku podjęła i ukończyła studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a w latach 1994 – 1995 studiowała i ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. W 2002 roku była autorem studiów podyplomowych „Kształcenie Blokowe Sztuka” w WSEH w Skierniewicach . Brała udział w opracowaniu nowego podręcznika do plastyki i poradnika dydaktycznego dla nauczycieli dla kl. IV – VI pt. „Do Dzieła” wydanego przez Wydawnictwo „Rożak” w 2005 roku.
Bożena jest nauczycielem plastyki, muzyki i zajęć artystycznych.
Pani Bożena wystawiała swoje prace malarskie głównie w kraju, a także w Niemczech i we Francji na wystawach zbiorowych. W galerii Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach prezentowała kilkakrotnie swoje prace wykonane w technice olejnej, akrylowej i akwarele.
Pani Bożena otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej 2007 r. oraz odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2009 r. przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymała 2 nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 1992 i 1997 roku . W 2002 r. otrzymała od Prymasa Polski ks. Józefa Glempa medal pamiątkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał jej Złoty Krzyż Zasługi w marcu 2016 roku, w 2018 roku została uhonorowana medalem Pro Patria. Wręczenie medalu odbyło się 9 sierpnia w siedzibie szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 20 03 2019 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w Łodzi
Galeria „Kreska” pracowała z utalentowanymi plastycznie dziećmi i młodzieżą. Zorganizowała dziesiątki ogólnopolskich konkursów, wystaw i plenerów, w których uczestniczyła również młodzież z Niemiec, Rosji, Słowacji, Białorusi i Francji. Takie uczestnictwo młodzieży z innych krajów w działaniach Galerii to rzecz w historii „Kreski” oczywista. „Kreska” poprzez tematykę konkursów uczyła miłości do ojczystego kraju, jego przyrody i historii, a równocześnie starała się otwierać młodych artystów na piękno, jakie można znaleźć w innych krajach i narodach. Stany Zjednoczone Ameryki, Meksyk, Peru, Węgry, Słowacja, Ukraina, Rosja, Armenia, Mołdawia, Tybet, Japonia to miejsca, które stały się inspiracją dla artystycznych działań. Stąd być może wyrazy sympatii przekazywane Galerii w małych Skierniewicach przez licznych ambasadorów i attache kulturalnych przedstawicielstw dyplomatycznych. Życzliwością obdarzali zresztą „Kreskę” wszyscy, którzy spotkali się z jej działaniem: od Prezydentów Rzeczypospolitej, jej premierów i ministrów, poprzez hierarchów kościelnych, po działaczy samorządowych i gospodarczych, o czym świadczą przesyłane listy polecające i gratulacyjne oraz pisemne wyrazy wsparcia.
Do najbardziej cenionych, które dotychczas otrzymaliśmy, należą: podziękowanie z Watykanu, listy gratulacyjne od Jego Eminencji Księdza Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski, od Pana Aleksandra Kwaśniewskiego Prezydenta RP, Pana Jerzego Buzka Prezesa Rady Ministrów RP, Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, Ministra Kultury i Sztuki, Komendanta Głównego Policji, Pana Ryuichi Tanabe Ambasadora Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej, Dyrektora Instytutu Słowackiego w Polsce, Pana Olexandra Motsyka Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Marthy Chavarri Dupuy Ambasador Republiki Peru w Polsce, Pana Raphaela Stegera Ambasadora Meksyku, Pana Aleksandra Aleksjejewa Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, osobistego sekretarza Jego Świątobliwości Dalajlamy Desi Rinpoche, Pani Danuty Hübner Przewodniczącej Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) w PE, Pana Andrzeja Stelmachowskego Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz wielokrotnie od Ambasadorów Armenii, od ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, od Jego Ekscelencji ks. László Bíró Biskupa Polowego Wojska Węgierskiego, Pani Natalii Sabiny Dyrektor Centrum Kultury i Informacji Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Orsolyi Zsuzsanny Kovács Ambasador Węgier w Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej Węgier i (wielokrotnie) od kilku marszałków województw z Polski.
W swej działalności Galeria „Kreska” miała zaszczyt współpracować z parafią garnizonową w Skierniewicach i jej proboszczami: ks płk. Markiem Pietrusiakiem i ks. ppłk. Pawłem Piontkiem. To właśnie w gościnnym Kościele garnizonowym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona została Msza Święta w obrządku ormiańskim wieńcząca konkurs plastyczny związany z chrześcijańską historią Armenii. W tym samym Kościele mogła zostać odprawiona Msza współcelebrowana przez węgierskiego biskupa polowego Jego Ekscelencję ks. Laszlo Biro. Uroczysta Msza Święta, tak jak i konkurs plastyczny organizowany przez Galerię były wyrazem wdzięczności za pomoc węgierską dla broniącej się Rzeczypospolitej w sierpniu 1920 roku.
Uroczystość otwarcia wystawy i wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w piątek 29 września 2017 roku Galerii dla Dzieci i Młodzieży „Kreska” w Skierniewicach, ul. Szarych Szeregów 6.
Wystawa była prezentowana od 29 września 2017 roku do 30 marca 2018 roku.
Studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi; dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego, aneks w pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Mariana Bartczaka. Stypendystka Ministra Kultury w roku 2003/2004.
Ma za sobą kilka wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.
Zajmuje się głównie malarstwem i grafiką warsztatową.
Jej prace łączą w sobie zachwyt naturą, jej zjawiskami i Światłem przenikającym wszystko. W swojej sztuce pragnie nie tyle odtwarzać świat widzialny, co docierać do istoty rzeczy.
Prezentowane na tegorocznym Salonie Zimowym obrazy powstały w ramach tworzonego od 2023 roku cyklu „Woda Ziemia Niebo”.
Pokora Anna
Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Dyplom z wyróżnieniem w czerwcu 2005 roku w Pracowni Tkaniny Drukowanej prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej, aneks w Pracowni Malarstwa prof. Tadeusza Śliwińskiego.
Od 1993 r. uprawia samodzielną działalność artystyczną w dziedzinie rysunku, malarstwa, grafiki projektowej i wydawniczej oraz tkaniny drukowanej.
Dorobkiem artystycznym jest kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz wydawnictw o tematyce popularno-naukowej Oficyny Wydawniczej „Multico”, „Działkowiec”,„Krajowej Rady Wydawniczej” oraz rysunki publikowane na łamach magazynów ogrodniczych „Kwietnik”, „Działkowiec”, „Ogrody” i nie tylko.
Od trzydziestu lat w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wystawy indywidualne
2002 – Kunsthaus Kafer –/Niemcy/ – akwarela
2003 – BWA – Skierniewice – grafika, tkanina drukowana
2003 – MBP – Skierniewice – tkanina drukowana
2005 – Szkoła Muzyczna – Skierniewice – malarstwo i grafika
2007 – MBP – Skierniewice – akwarela
2007 – Izba Historii Skierniewic – Skierniewice – obraz ,tkanina
2008 – MCK – Skierniewice – malarstwo
2009 – MOK – Mszczonów – akwarela
2009 – MKS – Lewice /Słowacja/– akwarela, akryl
2010 – MCK – Skierniewice Przez miasto – akryl, akwarela
2010 – Muzeum – Niepokorna – akryl, akwarela, tkanina artyst. – Łowicz
2011 – Pałac w Wilanowie – Warszawa – wystawa tulipanów – akwarela, tkanina artyst.
2011 – MCK – Skierniewice – wystawa tulipanów – akwarela, tkanina artyst.
2011 – Biblioteka – Gera /Niemcy/ – Skierniewickie krajobrazy – malarstwo
2011 – Galeria Żivkowa – Łomża – tkanina artystyczna
2015 – IHS –Skierniewice – tkanina artystyczna
2016 – Kawiarnia na ul. Farnej w Łomży – tkanina artystyczna
2017 – Parowozownia Skierniewice – tkanina artystyczna, malarstwo,
PAROWOZY KULTURY 2017 – nagroda
2018 – MBP Skierniewice – ilustracja botaniczna
2024 – MBP Skierniewice – Perły Podkarpacia – akwarela
Wystawy zbiorowe
2003 – Targi Poznańskie – Poznań – Trendy 2003 – pejzaż graficzny
2005 – ASP – Łódź – Wystawa Projekt 2005 – nagroda
2006 – CMW – Łódź – Dyplom Roku 2005 – wystawa tkaniny drukowanej
2006 – BWA – Skierniewice – tkanina drukowana
2006 – 2007 – BWA – Skierniewice – Zimowy Salon Sprzedaży
2007 – BWA – Skierniewice – My ze Skierniewic
2007 – BWA – Galeria Jatki – Nowy Targ – Wyobraźnia zmaterializowana
2007 – Bank Spółdzielczy – Skierniewice – akwarela
2007 – Miejska Galeria Sztuki – Łódź –Transtkanina
2007 – BWA – Skierniewice – Międzynarodowy plener malarski i fotograficzny
2008 – CMW – Łódź – tkanina drukowana
2008 – MCK – Skierniewice – malarstwo
2008 – BWA – Piotrków Trybunalski – Letnie klimaty – wystawa ze zbiorów BWA w Skierniewicach
2008 – BWA – Skierniewice Zimowy Salon Sprzedaży
2008 – Targi Wzornictwa – Paryż /Francja/– PREMIERE VISION – tkanina drukowana
2009 – BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2010 – BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2011 – BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2012 – BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2012 – IZBA HISTORII SKIERNIEWIC – Skierniewice – Miasto
2012 – CHATELAILLON – PLAGE – /Francja/ – malarstwo, tkanina artystyczna
2012 – MOK – Głowno – HURTOWNIW SZTUKI – tkanina artystyczna
2012 – MCK – Skierniewice – DWORY POLSKIE
2013 – CMW – Łódź – 12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
2014 – CHATELAILLON – PLAGE – /Francja/ – tkanina artystyczna
2014 – BWA – Skierniewice – Zimowy Salon Sprzedaży
2015 – BWA – ART. PARK SKIERNIEWICE
2015 – MOK – Mszczonów
2016 – CMW – Łódź – 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
2016 – BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2016 – BWA – Skierniewice – Zimowy Salon Sprzedaży
2017- BWA – Skierniewice – ART PARK SKIERNIEWICE
2017 – BWA – Skierniewice – Zimowy Salon Sprzedaży
„Mimo filigranowych kształtów, jest kobietą silną i stanowczą w realizowaniu swoich życiowych i artystycznych planów. Zawsze uśmiechnięta i tryskająca energią. Cieszy się sympatią zarówno dorosłych jak i dzieci, z którymi pracuje w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.
Kobieta-artystka-matka.
Niepokorna? – każdy kto pozna Anię bez trudu pozna odpowiedz na to pytanie!”
Agata Ignaczak
Elżbieta Lewandowska
Magdalena Popovics
absolwentka Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, na Wydziale Malarstwa. Po ukończeniu studiów zajęła się pracą jako grafik komputerowy i od przeszło 17 lat pracuje w tym zawodzie. Jest założycielką swojej autorskiej marki Fiki Myki. Obecnie głównie ilustruje gry i książki dla dzieci, ale także projektuje akcesoria szkolne i biurowe dla jednej z wiodących marek papierniczych w kraju.
W swoich pracach indywidualnych zawsze stara się przemycić, to co jest w jej życiu bardzo ważne: miłość do zwierząt i szacunek do otaczającej nas przyrody.
Członkini stowarzyszenia artystów OH!SZTUKA.
Marzena Rafińska jest absolwentką studiów podyplomowych projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki i Malarstwa ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 2015 r. Brała udział w wystawach fotograficznych w Skierniewicach, Bydgoszczy, we Wrocławiu. Prace graficzne i plakaty prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Józefowie i Krakowie. Projektuje plakaty, katalogi wystaw.
Marek Sadowski urodzony 27 marca 1955 roku w Tarczynie. Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1975-1981 na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom w pracowni doc. Wiesława Nowaka, projektowania mebla w pracowni doc. Teresy Kruszewskiej oraz malarstwa w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego i ad. Grzegorza Pabla. Zajmuje się architekturą wnętrz, malarstwem, grafiką i projektowaniem architektury.
Od 1980 roku mieszka i tworzy w Skierniewicach.
Ma w dorobku 20 wystaw indywidualnych i udział w ponad 40 wystawach zbiorowych.
Uczestniczył w kilkunastu plenerach malarskich.
Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Rosji, Czechach, Węgrzech, Austrii, Francji, Chorwacji, Australii, Wenezueli, USA i Dubaju.
W latach 1994-2007 pracownik Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach
W latach 1995-99 i w r 2007 komisarz plenerów malarskich z ramienia BWA w Skierniewicach.
Jakub Słomkowski – malarz, rysownik, muzyk, twórca instalacji.
Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 2004-2005 studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.
Ważniejsze wystawy zbiorowe: Letni Nieletni, Zachęta narodowa Galeria Sztuki 2010r. Samsung Art Master – wystawa pokonkursowa CSW w Warszawie 2009 r. Przypływ – młoda polska sztuka współczesna Wrocław ESK 2016, Triennale Rysunku, Wrocław edycja 2019 oraz 2022, W te dni zgiełkliwe płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja S. Gierowskiego 2021 r. Oknoplast For Art, MOCAK.
Ważniejsze wystawy indywidualne: Nowa Księga Cudów, Galeria Aspekty 2024r., Święty Animal, Galeria El 2015r. Świt Ludzkości BWA Olsztyn 2016r. The Destroyers of Worlds kunsthallekleinbasel 2019 r., Indian Slava, Nanazenit 2021, Królowa i jej Bracia, Piękna Gallery 2021r, Olbrzym galeria Hos 2022r. Nowa Księga Cudów, galeria Aspekty 2024.
Od 2010 roku komponuje muzykę do spektakli Izy Szostak. Jest twórcą zespołu muzycznego Andy Why oraz duetów Kubatwiceimprovise i Sicarios Unidos. Od 2019 roku Jakub Słomkowski tworzy indywidualny projekt muzyczny I AM SORRY DAVE. W 2022 wraz z Rafałem Smolińskim stworzył muzykę do animacji Airborne Andrzeja Jobczyka, która otrzymała nagrodę dla najlepszej krótkometrażowej animacji podczas prestiżowego i kwalifikującego do Oscarów Short Shorts Film Festival & Asia 2022. Laureat konkursu Oknoplast for Art.
Członek Stowarzyszenia NZTB, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych Time New Roman, FreeBloopGroup, organizator cyklicznego wydarzenia Kolacja na Hucie (od 2007 r.) członek rady obywatelskiej rekomendującej dla MSN rozwiązania celem polepszenia sytuacji warszawskich artystów.
Jego prace oscylują między abstrakcją a symbolizmem.
W swoich pracach przygląda się temu jak sfera Sacrum i Profanum działa na ludzką wyobraźnię, a także poszukuje dróg komunikacji między światem ożywionym a nieożywionym. Interesuje się apotropaizmem. Przestrzeń, która występuje w wielu równoległych porządkach jest motywem przewodnim twórczości Słomkowskiego.
Art Maja Sobieszek (Maja Sobieszek-Pryk) – artystka ze Skierniewic, absolwentka m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku projektowanie odzieży i druku, Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie, gdzie studiowała malarstwo w scenografii, oraz Uniwersytetu Łódzkiego, na którym ukończyła logopedię.
Swoją artystyczną drogę rozpoczęła jako kostiumografka i charakteryzatorka na planach zdjęciowych i filmowych, współpracując przy takich projektach jak „SOS – Sablewska od stylu”, „Barwy szczęścia”, „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz pokaz mody Ewy Minge „Black Butterflies”. Była również projektantką w charytatywnym projekcie „UkwiecOne”.
Prowadziła warsztaty artystyczne „Projekt Jeans” w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, podczas których uczestnicy malowali kurtki jeansowe. Od najmłodszych lat
pasjonowała się rysunkiem i malarstwem. Pierwszy portret w ołówku stworzyła w wieku 14 lat, a od kilkunastu lat tworzy obrazy na płótnie, które zdobią wnętrza prywatnych domów i przestrzeni publicznych. Zawodowo zajmuje się fotografią produktową.
Talent artystyczny odziedziczyła po dziadku, który pasjonował się malarstwem i fotografią, oraz po mamie, od której przejęła zamiłowanie do tworzenia kostiumów.
Artystka II i IV edycji Malujemy Sercem.
Studiowałam malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w roku 1998 obroniłam pod kierunkiem prof. Józefa Hałasa. Od 2001 r. pracuję jako nauczyciel m. in. rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. K. Kobro w Zduńskiej Woli.
Uczestniczę w wystawach zbiorowych i konkursach, organizuję wystawy indywidualne. Jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego. Prace mojego autorstwa znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W roku 2006 i 2021 uzyskałam Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II st. za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce, a w 2016 roku – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego II st. za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej, uhonorowana zostałam odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, roku 2023 otrzymałam Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za dorobek artystyczny.
Wielokrotnie otrzymałam Nagrody za krzewienie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką i muzealnictwem w ramach Międzynarodowych Konkursów Plastycznych „Moja Przygoda w Muzeum” w Toruniu. W roku 2018 otrzymałam Nagrodę w XXIII Ogólnopolskim Konkursie „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” za inspirację artystyczną nad młodymi twórcami w ramach 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.
Byłam pomysłodawcą i koordynatorem edukacyjnego projektu pt. „PROJEKT FORTEPIAN” trwającego w latach 2015 – 2020 oraz edukacyjnego projektu pt „NOWE i SIELSKIE KLIMATY” 2024 – w ramach Roku Jerzego Nowosielskiego.
Wystawy i osiągnięcia artystyczne z ostatnich lat (nagrody i wyróżnienia)
2024 – wystawa pokonkursowa 25. Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Dzieł S. I. Witkiewicza „Witkacy pod strzechy”, Galeria Ośrodka
Teatralnego Rondo, Słupsk (Nagroda Jurorki Ziuty Zającówny ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
2024 – wystawa zbiorowa ZPAP w Łodzi „Wakacyjne inspiracje”, Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim,
2024 – udział w wystawie poplenerowej ZPAP w Łodzi – Góra Świętej Małgorzaty,
2024 – Trzeci Salon Wiosenny – Ogólnopolski Przegląd Sztuki, Galeria Operis.Artis, Antonin,
2024 – Międzynarodowy Przegląd Sztuki „Od gór Po morze” Pałac Struga, Struga
2024 – wystawa zbiorowa Związku Polskich Artystów Plastyków „Przestrzeń-Materia-Przestrzeń”, Galeria BIblio – Art, – Łódź,
2023 – Międzynarodowa wystawa w ramach projektu „ŁÓDŹ 600”, Muzeum Fabryki w Łodzi,
2023 – Wystawa zbiorowa „Drugi Salon Wiosenny
2020 – Wystawa pokonkursowa V Biennale Malarstwa „Animalis”, Miejska Galeria Sztuki w Chorzowie (Wyróżnienie honorowe), Centrum Kultury
Śląskiej w Nakle Śląskim, Galeria Sztuki Współczesnej BWA we Włocławku,
Nazywam się Helena Szczypko, jestem absolwentká Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie jako emerytka maluję obrazy /szczegòlnie portrety/ na zamowienie, uczestniczę w wystawach indywidualnych ,ostatnia w marcu br.w Centrum Kultury w Zambrowie oraz zbiorowa w Rawiczu, ,,Od błękitu do błękitu’’. Przygotowałam tez obraz na Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem’’. Od roku prowadzę wykłady na UTW ,,Historia Sztuki- cena talentu’’, do ktòrych cyklicznie przytotowuję tematy i materiały.
mgr sztuki
Członek Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu łódzkiego.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej a także Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi.
Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką warsztatową oraz reklamową. Współpracuje z filmem jako storyboardzistka oraz jest związana ze scenografią filmową.
Jej prace były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Artystyczną drogę i pracę zawodową związała z Łodzią. Po ukończeniu PLSP „Plastyka” studiowała na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru, malarstwo – w pracowni prof. A. Szonerta i prof. Z. Głowackiego. Jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie Kulturoznawstwa ze specjalizacją Teatrologia. Pobyt w Japonii – w latach 1985- 1991 stał się, niewyczerpalnym źródłem twórczych idei. Inspiracją dla obrazów, prezentowanych na licznych wystawach są motywy sztuki, i pejzażu Japonii. Między innymi w 2015 roku pokazywała swe prace na wystawie w Ambasadzie Japonii w Warszawie, jako członek „Klubu Yakumo – goto”.
Swoje artystyczne pasje rozwijała na przestrzeni lat biorąc udział w „Dniach Japońskich” realizowanych na Uniwersytecie Łódzkim przez stowarzyszenie „Yakumo-goto”, w wydarzeniach w „Centrum sportu i kultury Japońskiej, Fundacji „Surei – No- Mon”, „ Fundacji Ai” . Od 2020 roku współpracuje z Fundacją im. Stanisława Pomian Srzednickiego aby autorskie projekty – audycje internetowe o sztuce „Dzieje pędzlem malowane” i „Japońskie fascynacje”.
Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Okręgu Łódzkiego ZPAP. Jeat kuratorką kilkudziesięciu wystawach zbiorowych I indywidualnych, w tym 3. Międzynarodowe Biennale Obrazu „Quadro Art”. Jest autorką esejów krytycznych i artykułów o sztuce. Jej twórcze i społeczne działania skupiają się na wspieraniu łódzkiego środowiska artystycznego.
Studia w warszawskiej ASP w latach 1976-1981. W 1981 dyplom z architektury wnętrz w pracowni profesora Wiesława Nowaka, malarstwo w pracowni profesora Jana Lisa. Początkowo wykonuje projekty i realizacje wnętrz użyteczności publicznej w tym kościoły oraz dekoracje okolicznościowe. Na stałe związany ze Skierniewicami – miastem rodzinnym. Od roku 1988 realizuje się wyłącznie w malarstwie.
Wystawy zagraniczne min. w Paryżu, Essen (Niemcy), Nowym Jorku, Portugalii.
WAŻNIEJSZE WYSTAWY ZBIOROWE I INDYWIDUALNE
– Paryż – Grand Palais des Champs-Elysses – wystawa zbiorowa ( 1982 )
– Skierniewice – BWA ( 1982 , 1983 , 1984 , 1997 , 2003 , 2005 , 2007 )
– Gera – Niemcy ( 1986, 1988 ) wystawa zbiorowa i indywidualna
– Włocławek – BWA –„ Prowincja” – wyróżnienie ( 1987 )
– Tarnów – BWA – „ Tematy muzyczne w malarstwie” –II nagroda (1987 )
– Sopot – BWA ( 1988 ) wystawa indywidualna
– Bydgoszcz – BWA – konkurs im. L. Wyczółkowskiego – wyróżnienie ( 1988 )
– Kursk – ZSSR – Kartinnaja Galierieja – wystawa zbiorowa ( 1988 )
– Poznań – INTERART’88
– Warszawa – Klub Jugosławii ( 1989 ) – wystawa indywidualna
– Saint Andre – Francja ( 1989) -wystawa indywidualna
– Opio – Francja ( 1989) – wystawa zbiorowa
– Nicea – “Art Jonction International ( 1990)
– Sopot – BWA – Galeriada ( 1990 )
– Londyn – Schwartz Sackin and Company – wystawa zbiorowa ( 1990 )
– Bruksela – Pologne’90
– Warszawa – Galeria Arka – wystawa indywidualna (1990 )
– Chatelaillon-Plage – Francja –” Lato Polskie” ( 1991, 1997 ) – wystawa zbiorowa
– Bielsko Biała- BWA – ” Bielska Jesień ” ( 1991 )
– Padeborn – Niemcy – Młodzi Artyści z Polski ( 1992 ) wystawa zbiorowa
– Warszawa – Warszawska Dekada Sztuki ( 1992 )
– Essen – Niemcy , Galerie Irene Sagan ( 1993, 1994, 1995 ) wystawa zbiorowa i indywidualna
– Fribourg-Rossens – Szwajcaria ( 1994 ) wystawa zbiorowa
– Hajduszoboszlo – Węgry – plener malarski ( 1996 )
– Nowy Jork – USA , Polski Konsulat Generalny ( 1997 ) wystawa zbiorowa
– Warszawa – Warszawski Miesiąc Malarstwa ( 1997 )
– Siedlce – Centrum Kultury i Sztuki ( 1997 ) wystawa indywidualna
– Łowicz – Fundacja Sztuki Wizualnej im.Zofii i Romana Artymowskich ( 1998 ) wystawa indywidualna
– Warszawa – Galeria ArtForum – ”Ty i Ja” ( 2003 ) wystawa zbiorowa
– Portugalia – Praia Del Rey – Hotel “Marriott” ( 2004 ) wystawa indywidualna
– Portugalia – Aveiro -Galeria Nuno Sacramento ( 2005 ) wystawa zbiorowa
– Warszawa – Warszawski Festiwal Sztuk Pięknych – Galeria ArtForum ( 2006 ) wystawa indywidualna
– Warszawa – Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej ( 2006 ) wystawa indywidualna
– Portugalia – Aveiro – Galeria Nuno Sacramento ( 2006 ) wystawa indywidualna
– Portugalia – Oeiras – Artyści Polscy w Portugalii – Ambasada Polska ( 2007 )
– Warszawa – OWZPAP – Obraz sezonu i rzeźba sezonu, edycja jesień 2008 – II
nagroda
– Chlewiska – Dom Pracy Twórczej ,, Reymontówka’’ – „ Koty, ja i ty” ( 2008 )
– Warszawa – OWZPAP – Obraz sezonu, edycja zima 2008 – II nagroda
– Poznań – Poznaj zmiany – wystawa zbiorowa ZPAP ( 2008 )
– Poznań – Poznaj zmiany ZPAP ( 2009 )
– Skierniewice – Bank Spółdzielczy ( 2009 )
– Żyrardów – ” Festiwal Gwiazd” ( 2009 )
– Warszawa – Poznaj zmiany cd. – Galeria ZGZPAP ( 2010 )
– Skierniewice – Festiwal Felliniada, urodziny mistrza – ( 2010 )
– Portugalia – Cascais ( 2010 )
– Łódź – Deutsche Bank – wystawa indywidualna ( 2011 )
– Skierniewice – BWA – wystawa zbiorowa ( 2011 )
– Guarda – Portugalia – Restaurante Galeria AQUARIU’S – wystawa indywidualna ( 2011 )
– Łódź – Galeria Piotra Uznańskiego – wystawa indywidualna ( 2011 )
– Wrocław – Galeria Platon – wystawa zbiorowa ( 2011 )
– Rawicz – FORMA 2011 – wystawa zbiorowa (2011 )
– Skierniewice – BWA – wystawa zbiorowa ( 2012 )
– Rawicz – FORMA 2012 – wystawa zbiorowa ( 2012 )
– Piotrków Trybunalski – Bank Spółdzielczy ( 2012 )
– Portugalia – Galeria LM – Sintra ( 2012 )
Urodzony w Koluszkach. Artysta plastyk zrzeszony w Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu łódzkiego.
Współzałożyciel toruńskiej grupy metalowej Yossarian, współtwórca tekstów i muzyki do utworów tego zespołu. Były członek literackiej grupy Centauro w Łodzi. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Miłośnik lokalnej historii, współautor książki Histora Koluszek, która została wydana w 2019 r. Autor różnych publikacji, w tym na temat genealogii rodzinnej. Autor wydanej w 2021 r. książki ,,Winklowie i rodziny spokrewnione’’. Wznowionej w 2023 r.
Brał udział w plenerach malarskich oraz wystawach, m.in.: Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Łodzi oraz w wielu innych miejscowościach.
Ukończył ASP w Łodzi na wydziale grafiki – malarstwa.
Twórczość Dominika Woźniaka to połączenie rysunkowo – malarskiego kontynentu.
W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą.
Pragnienia ukazujące związki, między człowiekiem, a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną nierozerwalną całość.
Ukazywane figury płaszczyznowo – emocjonalne, to rezultat rozważań nad pozycją człowieka, ale także jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy.
Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna.
W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce.
Wystawy:
- Kazimierz Dolny – Dzwonnica Kultury \ „Pasteliści spójna różnorodność” (2023)
- Sandomierz – BWA, Galeria Sztuki Współczesnej \ „Pasteliści spójna różnorodność” (2023)
- Tczew – Fabryka Sztuk / W dotychczasowej kondycji człowieka (2023)
- Niepołomice – Zamek Królewski w Niepołomicach / Emocje otaczającego świata (2022)
- Biała Podlaska – Galeria Podlaska / 7 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2022)
- Lublin – UMCS wydział artystyczny / 7 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2022)
- Nałęczów – Nałęczowski Ośrodek Kultury / 7 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2021)
- Kielce – BWA\ Artyści galerii – galeria artystów. Z kolekcji BWA w Sandomierzu (2021)
- Sandomierz – BWA, Galeria Sztuki Współczesnej \ Sesja autorska (2021)
- Piotrków Trybunalski – Ośrodek Działań Artystycznych \ ” ROK 2020 ” (2020)
- Sandomierz – BWA, Galeria Sztuki Współczesnej \ ” Doświadczenia II ” (2020)
- Warszawa – Agra Art NOVA \ ” Doświadczenia ” ( 2020)
- Łódź – Galeria ASP / V Niezależny Salon Łódzkich Twórców ( 2020)
- Piotrków Trybunalski – ODA / „10 – lecie Ośrodka Działań Artystycznych (2019)
- Głogówek – Muzeum Regionalne / ” rysunek & malarstwo ” (2019)
- Prudnik – Muzeum Ziemi Prudnickiej / ” W otoczeniu codzienności ” (2019)
- Biała Podlaska – Galeria Podlaska / 6 Międzynarodowy Konkurs Rysunku ( 2019)
- Lublin – Galeria Sztuki Domu Kultury LSM / 6 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2019)
- Czeladź – Galeria Sztuki Współczesnej / Adnotacje codzienności II (2019)
- Otwock – Muzeum Ziemi Otwockiej / 6 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2018)
- Sieradz – BWA / VIII Triennale z Martwą Naturą (2018)
- Nałęczów – Nałęczowski Ośrodek Kultury / 6 Międzynarodowy Konkurs Rysunku (2018)
- Łódź – Galeria Bałucka / ” Adnotacje codzienności ” (2018)
- Bełchatów – Muzeum Regionalne / ” Tradycje, imaginacje, przeżycia ” (2018)
- Łódź – Galeria ASP / Elart, „KOMA” (2018)
- Płońsk – MCK Płońsk / ” Twórczość nieograniczona ” (2018)
- Łódź – Muzeum Miasta Łodzi / Czwarty Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców ( 2017)
- Łódź – Galeria ASP / Czwarty Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców ( 2017)
- Bydgoszcz – Bydgoskie Centrum Sztuki / Twórcze rozmaitości ( 2017)
- Bielsko-Biała – Dział Zbiorów Specjalnych, Książnica Beskidzka / Czas Aniołów (2016)
- Kraków – Muzeum Narodowe – Gmach Główny/ Sztuka Teraz (2016)
- Łódź – Miejska Galeria Sztuki – Galeria Bałucka / Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców (2016)
- Łódź – Galeria ASP / Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców (2016)
- Francja – Biblioteka Polska w Paryżu / Pokaz multimedialny prac malarstwa (2016)
- Łódź – Galeria Urzędu Miasta Łodzi / Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców (2015)
- Łódź – Muzeum Włókiennictwa / Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców (2015)
- Łódź – Muzeum Kinematografii / Filmowe Inspiracje (2014)
- Pszczółkowo – Grand Aspen / Wystawa poplenerowa (2014)
- Łódź – Muzeum Miasta Łodzi / EL ART (2014)
- Łódź – Wytwórnia / Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców (2014)
- Łódź – Galeria 87 / Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2014)
- Wrocław – Muzeum Architektury / V MKR (2012)
- Łódź – Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 (2012)
- Wschowa – Baszta / Wystawa poplenerowa (2012)
- Lublin – Wojewódzka Biblioteka Publiczna / „Sztuka dla Ciebie” z kolekcji K. Ostrowskiego (2010)
- Kraków – „Szał dla Plastyków” (2010)
- Wrocław – Stary Ratusz / IV MKR (2009)
- Toruń – Galeria Sztuki Wozownia / IV MKR (2009)
- Wałbrzych – Zamek Książ – BWA / IV MKR (2009)
- Łódź – ASP (2008)
- Szczerców – UG (2006)
- Niemcy – Berchtesgaden / Pokaz plenerowy rysunku (2005)
- Bełchatów – Muzeum Regionalne/ PPTA (2007, 2006, 2005, 2004)
- Piotrków Trybunalski – „Mała Galeria” (2004)
Specjalizacja:
grafika artystyczna
rysunek
malarstwo sztalugowe
malarstwo naścienne
dekoracja wnętrz
ilustracja
Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.
Anna Maria Zagórska – ur. w Skierniewicach, poszukiwaczka piękna, emocji, koloru i rytmu, które odnajduje w fotografii i muzyce. Światłoczuła i dźwiękolubna.
Fotograf, artystka żyjąca pasją i z pasji od 24 lat.
Zajmuje się głównie portretem kreacyjnym, szczególnie kobiecym, artystycznym, wizerunkowym i biznesowym. W jej portfolio są sesje reklamowe, modowe, produktowe, wnętrz, architektury oraz reportaż.
Pasjonatka podróży bliskich i dalekich, w trakcie których nie rozstaje się ze swoim aparatem.
Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywała na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, w Studium Fotografii ZPAF i EAF w Warszawie.
Przez 17 lat współprowadziła Pracownię Fotografii na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Prowadzi również warsztaty fotograficzne, indywidualne i grupowe, m.in w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, w Muzeum Historycznym Skierniewic w projekcie „Portret i Styl” oraz „ Impresje malowane wiatrem i kolorem”.
Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im W. Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z malarstwa i dekoracyjnej tkaniny żakardowej w 1996r. Twórczość w dziedzinie dużych i małych form malarstwa, kompozycji, kolażu, tkactwa, tkaniny artystycznej. W swoich pracach stosuje współczesne tworzywa i materiały. Wykorzystuje również włókno – tradycyjne medium, nierozerwalnie związane z historią miejsca w którym żyje i tworzy. Poprzez łączenie różnych mediów, poszukuje własnych technik i środków wyrazu. Synteza i dążenie do prostoty formy jest cechą charakterystyczną prac. Ciągłe poszukiwania i eksperymenty są znamienne dla tej twórczości.
Od 2007 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego. Udział w działaniach twórczych, edukacyjnych, warsztatach, plenerach oraz wystawach krajowych i międzynarodowych. Prace w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Laureatka dwóch wyróżnień za obrazy i nagrody w dziedzinie tkaniny.
Izabela Zielińska absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła studia podyplomowe Fotografia Użytkowa i Artystyczna na WSG w Bydgoszczy oraz kierunek Zarzadzania Oświatą na Uniwersytecie Łódzkim. Członkini Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Artystów Plastyków okręg Łódź.
Prowadzi własną działalność fotograficzną i edukacyjną pod nazwą IDEKOR oraz pełni funkcję Prezeski Rady w Fundacji Ajkija Polska dla Kreacji. Od wielu lat jest nauczycielką fotografii artystycznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz na kierunku Fotografia i Multimedia w Akademii Zdrowia.
Oprócz działalności edukacyjnej; fotograficznej, artystycznej i plastycznej dzieci, młodzieży oraz dorosłych, zajmuje się własną działalnością artystyczną.
Uczestniczyła wielu wystaw fotograficznych zbiorowych i indywidualnych. Oprócz sztuki interesuje się zielarstwem i alternatywnymi do medycyny akademickiej metodami leczenia. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Zielarstwo i Fitoterapia w. Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Uczestniczyła w licznych szkoleniach w tym Access Bars® czy Medycyna Germańska.
Mieszka i pracuje w Łodzi.
Nagrody i wyróżnienia
2022 nagroda II stopnia za wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce
W 2021r. brązowy medal za twórczość artystyczną przyznany przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
W 2015r. I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym XXI Fotosalonie w Szentes na Węgrzech
Srebrny medal za twórczość artystyczną przyznany przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne w 2011 r.
Wyróżnienie za twórczą postawę w 2012 r. podczas otwarcia Klubu ONAONA, w czerwcu podczas Festiwalu Łódź Miastem Kobiet.
W 2008 r. brązowy medal za twórczość artystyczną przyznany przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne.
W 2008r. wyróżnienie prac fotograficznych na I Festiwalu Twórczości Nauczycieli w zakresie literatury, muzyki i plastyki na temat „Jesienne marzenia” w Łodzi.
Nadanie Brązowej Odznaki Honorowej przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne za twórczość i działalność artystyczną na rzecz Towarzystwa w 2007 r.
Wyróżnienie w 2000 r. w XIII. Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Radomskie Małe Formaty” przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne.
Nagroda Prezydenta Miasta Radomia w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Radomskie Małe Formaty” w 1996r.
Wystawy zbiorowe
Prace pokazywane na wystawach:
- 1997 – „Radomskie Małe Formaty” w Radomiu. Klub Środowisk Twórczych ŁAŹNIA
- 1999 – Galeria „Zakrzewska” w Łodzi. Wystawa fotografii z Bogdanem Schulzem
- 1999 –50 lecie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
- 2000 – Wystawa studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – Galeria „Relax” w Łodzi
- 2001 – Spotkania Twórcze. Wystawa rysunku i malarstwa w Bałuckim Ośrodku Kultury „Rondo” w Łodzi
- 2001 – wystawa dyplomantów wydziału malarskiego na kierunku pedagogicznym UMK w Toruniu w Galerii „Arsenał”
- 2005 – Wystawa Fotografii Łódzkiej w Trebovej Morawskiej w Czechach
- 2005- I Spotkania Artystyczne „Aspekty – Hipermarket”, Galeria Promocji Młodych BOK Rondo w Łodzi
- 2007 – Pokonkursowa wystawa Potęga Łodzi w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
- 2006 – „Pejzaż polski”, wystawa fotografii ŁTF, Villa Carcina, Włochy
- 2007-2008 – Wystawy poplenerowe w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym
- 2008 – Projekt „SZTUKA NA BRUKU „w Łodzi
- 2008 – „Noc.Art” – wystawa fotografii – ratuj Tybet.org
- 2009 – Wystawa fotografii „Łódź, nature et futur” – Galeria Verhaeren, Bruksela
- 2009 – Wystawa z okazji obchodów Jubileuszu 60 lecia Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
- 2009 – Pokonkursowa wystawa „Potęga Łodzi”
- 2010 –II Festiwal Sztuka i Dokumentacja 2010. 8 Kwietnia – 17 kwietnia
- 2011 –III Festiwal Sztuka i Dokumentacja
- 2013 – „Foto i Graffo” kurator i uczestniczka wystawy prac pedagogów ZSPnr19 w Łodzi
- 2014- wystawa „CZAS” towarzyszącej Festiwalowi Fotografii w Łodzi. Wystawa pokazywana była również na Węgrzech w Szentes i Kiskunfélegyházawrześniu tego roku
- 2014–Ogólnopolska Wystawa Fotografii „Konfrontacje 2014”w Gorzowie Wielkopolskim
- 2014- Wystawa pokonkursowa.XVI Międzynarodowy NiekonwencjonalnyKonkurs Fotograficzny„FOTO ODLOT” Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
- 2015 – „Łódź na wirażu” wystawa fotografii w Galerii Verhaerena w Brukseli. Belgia
- 2015- „W podróży” wystawa towarzysząca Festiwalowi Fotografii w Łodzi
- 2015- Wystawa Pokonkursowa w Szentes na Węgrzech w ramach XXIFotosalonu
- 2016 – „Ostro” wystawa towarzysząca Festiwalowi Fotografii w Łodzi
- 2016 –Konfrontacje ŁTF w Łodzi, „ Twórcy Łódzkiej Fotografii”
- 2016 – Projekt„Kwadrat czarno Biały”, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
- 2018 – „Kolor w kwadracie” – Wystawa Fotografii w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi
- 2017 – Wystawa członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego „Awangardowo”
- 2017- Wystawa w ramach FESTIWALU DETALFEST – „Artyści śladem łódzkich detali” Podwórko Hillarego w Łodzi
- 2018- Prace na Festiwalu Otwarta Wystawa – Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
- 2020 – Wystawa prac Ambasadorzy i Pedagodzy Łódzkiego Plastyka w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku
- 2020 – Ars Fotografica International Photo salon Arad, Romania. Wystawa pokonkursowa. Edycja XX
- ALFOLDI FOTÓSZALON wSzentesi na Węgrzech
- 2021 – Ars Fotografica International Photo salon Arad, Romania. Wystawa pokonkursowa. Edycja XXI
- 2021 – Wystawa fotografii w Kobe w Japonii
- 2021- 61 Doroczna Wystawa Fotografii w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi
- 2022 – Międzynarodowy projekt fotograficzny Magia Dnia 22022022 wystawa w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi
- 2022- Projekt Antrakt²Foto Day w Teatrze Muzycznym. Wystawa prac w foyer Teatru
- 2022 – Wystawa fotografii w Kobe w Japonii
- 2022 – Festiwal Otwarta Wystawa w Muzeum Książki Artystycznej
- 2022 – Węgry, Kiskunfelegyhaza wystawa fotografii
- 2022 – Praca pokazywana w ramach II edycji projektu Wolność w Kwadracie. Galeria im. Eugeniusza Hanemana ŁTF Łódź
- 2023 – 64 Doroczna wystawa fotografii – Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
- 2023 – Wystawa fotografii w Kobe w Japonii ( organizowana przez grupę APA)
- 2024- IX edycja Autoportret w kwadracie – Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
- 2024- Wystawa pokonkursowa XXVII. ALFOLDI FOTÓSZALON w Szentesi na Węgrzech
- 2024- Wystawa fotografii w Kobe w Japonii ystawy Fotograficznej Ashiya prezentowanej w Muzeum Harada no Mori (Kobe, Japonia)
- 2024 –I międzynarodowa wystawa fotografii otworkowej pt. „Świat otworkiem widziany – wizje i perspektywy”
- 2024 – Wystawa Artystów Okręgu Łódzkiego ZPAP, tym razem w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie.
- 2024 – Otwarta Wystawa. Edycja 0 Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Wystawy indywidualne
- 1999 – wystawa fotografii w Galerii „Forum” w Łodzi
- 2000 – wystawa fotografii w Dworku Sierakowskich w Sopocie
- 2000 – wystawa fotografii w Galerii KŚT „Łaźnia” w Radomiu
- 2001 – wystawa fotografii w Galerii „Migaweczka” w Radomiu
- 2004 – wystawa fotografii w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego „Pomiędzy”
- 2005 – wystawa fotografii towarzysząca IV Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi. Carte Blanche
- 2007 – wystawa fotografii na portalu internetowym Art Łódź. Sztuka w Łodzi
- 2008 – wystawa fotografii „Fotomediacje” w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego
- 2008 – wystawa fotografii „ Znane Nieznane” w Galerii Fotopoza w Łodzi
- 2008 – wystawa fotografii „Barwy miasta” towarzysząca konkursowi „Oblicza Łodzi” Ośrodek Kultury Rondo w Łodzi
- 2010 – Kalejdoskop – wystawa fotografii Galeria Promocji Młodych Bałucki Ośrodek Kultury Rondo
- 2013 wystawa – wystawa fotografii na Festiwalu Kobiet Aktywnych „ONA”
- 2013 wystawa fotografii na I Łódzkim Kongresie Kobiet w Łodzi„ONA”
Organizacja wystaw
- Wystawa prac uczennic i uczniów z Państwowego Liceum Plastycznego w Łodzi pt. Pracownia 003. Bałucki Ośrodek Kultury Żubardź.
- BOK Lutnia 2020 -2021 wystawa prac plastycznych dzieci tworzących w ramach zajęć twórczych
- 2016 – wystawa prac fotograficznych młodzieży z Zespołu Sztuk Plastycznych w Łodzi. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
- 2014 – Wystawa prac twórczych pedagogów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. K Wojtyły w Łodzi pt. Foto i graffo
Plenery malarskie i fotograficzne
- Piękno Ziemi Blizanowskiej- Plenery malarskie
- Plenery fotograficzne organizowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
- Plener wikliniarski – Ośrodek Kultury na Krzemienieckiej
Inne wydarzenia
- Uczestnictwo w XX Ogólnopolskim Spotkaniu Artystycznym Nauczycieli
- 2016 – Udział w projekcie Anki Leśniak patriotki
- Wieloletni udział w jury konkursu Oblicza Łodzi– Bałucki Ośrodek Kultury
- Wieloletni udział w konkursie Fotografia Miesiąca – Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
- 2023 – Warsztaty i wystawa malarstwa w Hotelu Podklasztorze towarzysząca spotkaniu autorskiemu z Amandą Chudek – autorką książki Każdy jest cieniem W Hotelu Podklasztorze toczy się akcja książki Amandy Chudek
Prace w publikacjach
- Gdańsk 2010. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. ( Okładka i zdjęcia do tekstu Agnieszki Kulazińskiej)
- Zdjęcia wykorzystywane do katalogów wystaw