Wernisaż wystawy „Lalki i kobiety świata”
21 listopada
czwartek 21 listopada 2024 o 18:00
Akademia Twórczości przy CKiS
Budynek Pałacu Ślubów, Galeria Na I Piętrze,
ul. Piłsudskiego 2
opis wydarzenia
Akademia Twórczości przy CKiS zaprasza w czwartek 21 listopada 2024, godz. 18
– na wernisaż wystawy „Lalki i kobiety świata” w kolekcji Agnieszki Stępowskiej i malarstwie Beaty Jabłońskiej.
Budynek Pałacu Ślubów, Galeria Na I Piętrze, ul. Piłsudskiego 2, Skierniewice
Wstęp wolny
Wystawa czynna do 7.01.2025
Lalka? -„Zabawka dla dziewczynek” – tak najczęściej nam się kojarzy. Nie zawsze jednak tak jest. Historia lalek jest długa jak historia ludzkości. Od zarania, figurki przedstawiające postacie ludzkie służyły celom kultowym, magicznym, wotywnym ale i zabawie. Od k. XIV w. stały się także modelami prezentującymi trendy modowe. W XIX w. nastał czas podróży, a z nich chętnie przywożono pamiątki. W ramach „biznesu turystycznego” narodził się pomysł na tworzenie lalek w tradycyjnych strojach regionalnych. Lalki takie są produkowane do dziś w różnych wersjach i z różną dbałością o szczegóły, zawsze jednak stanowią miłą, czasem cenną pamiątkę z podróży.
Skąd się wzięła moja kolekcja? Od lektury książki M. Warneńskiej „Karolinka z Diamentowych Wzgórz” (w podstawówce). Rodzice małej bohaterki, przywozili jej z każdej podróży charakterystyczne lalki. Och, jak mi się to zamarzyło! Dopiero jednak jako dorosła osoba zaczęłam wyjeżdżać za granicę. I w moim bagażu prawie zawsze przyjeżdżały lale. Temat „załapali” też znajomi. Internetowe aukcje i targi staroci również znacznie powiększyły kolekcję. I tak zgromadziłam ponad setkę lalek regionalnych, które z radością Państwu prezentuję!
Agnieszka
Dots painting czyli malowanie kropkami wywodzi się z ceremonialnych obrazów, które Aborygeni rysowali na piasku lub na ciałach. Na pomysł komercjalizacji tej sztuki, w latach 70. XX w. wpadł nauczyciel z Papunya w Terytorium Północnym w Australii. Mandala, z założenia jest wyrazem medytacji ale jej ornamentyka jest po prostu fajna i tak też można ją postrzegać obecnie.
Do mnie, „świat kropek” przyszedł jakieś 4 lata temu (a może był we mnie od zawsze … ? ) ku mojemu i moich najbliższych zaskoczeniu. Maluję głównie mandale na płótnie, drewnie, ceramice i ogólnie na czym się da – na torbach, butach, tacach, doniczkach i meblach. Możliwość dowolnego układania wzorów z kropek wciągnęła mnie w malarstwo intuicyjne – takim jest prezentowana dziś seria „Świat kobiet”. Małe dziewczynki na całym świecie, najpierw bawią się LALKAMI, a później stają się KOBIETAMI – w swoim kręgu kulturowym, ze swoimi wierzeniami, wiedzą, darami, wolnością, wątpliwościami i złudzeniami, odwagą, strachem, spokojem i łagodnością. Zapraszam Państwa do mojego świata – pełnego pasji i radości, ale też medytacji; cierpliwości, i skupienia.
Beata (Komeko)
Grafiki: K. Michałowska (plakat), P. Kalczyński (reszta grafik na podstawie plakatu)