Wernisaż wystawy „Haru. Dom za mgłą” Izabeli Zalewskiej-Kantek
16 marca
sobota 16 marca 2024 o 16:00
Centrum Kultury i Sztuki
Atrium
ul. Reymonta 33
opis wydarzenia
Wystawa „Haru. Dom za mgłą” Izabeli Zalewskiej-Kantek
Wernisaż: 16 marca, godz. 16:00
Wystawa czynna: 16.03-21.04.2024
CKiS, Atrium
Wstęp wolny
WERNISAŻ Z KONCERTEM NA GŁOS Z TOWARZYSZENIEM DŹWIĘKÓW MIS KRYSZTAŁOWYCH I INSTRUMENTÓW PIERWOTNYCH: 16 MARCA 2024 GODZ. 16.00
Koncert na głos z towarzyszeniem dźwięków mis kryształowych i instrumentów pierwotnych inspirowany wiosną w jej wszystkich barwach i dźwiękach. Ideą koncertu jest odzwierciedlenie partytury wypisanej barwą i kształtem na tkaninach prezentowanych na wystawie.
instrumenty – Izabela Zalewska – Kantek
śpiew – Milena Bloom
Izabela Zalewska-Kantek – łączy wiedzę i doświadczenie architekta krajobrazu z miłością do naturalnych tkanin. Posługując się techniką druku bezpośredniego (eco-printingu) utrwala niepowtarzalność roślin na tkaninie. Używa również naturalnych pigmentów do tworzenia obrazów-batików o tematyce kobiecej i botanicznej. Tworzy w zgodzie i poszanowaniu natury. Do tej pory pokazała prace na ok. 40 wystawach. Rozwija markę osobistą „Theia. Textiles and Gardens” promującą jej twórczość i warsztaty. Jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.
Natura pociąga ją nie tylko jako inspiracja twórcza, ale również jako droga do zachowania zdrowia. Między innymi jest praktykiem terapii dźwiękiem wg metody Petera Hessa oraz dzieli się dźwiękiem koncertując na misach kryształowych.
Milena Bloom – zajmuje się śpiewem i dialogiem z materią nieożywioną np. śpiewanie do morza, drzew, gór… Laureatka 1. miejsca Festiwalu Piosenki Słowiańskiej – Wrocław 2004. Wraz z projektem Maćko Korba, na osobiste zaproszenie francuskiego reżysera Tonego Gatlifa, wystąpiła podczas Tony Gatlif Party w Paryżu, a następnie zdobyła 1. nagrodę oraz Grand Prix X edycji festiwalu Nowa Tradycja – Festiwalu Folkowym Polskiego Radia 2007.
Uczestniczka wielu projektów artystycznych i etniczno-jazzowych jak Maćko Korba, Laterna, Zadziordziady czy Yerba Mater.
o wystawie:
Słowo HARU po japońsku oznacza wiosnę. To czas radosnego ożywienia w przyrodzie i sercach wszystkich stworzeń. Wiosną szczególnie uważnie przyglądamy się przyrodzie. Odwracamy twarze ku powiewom cieplejszego wiatru, szukamy wzrokiem liści i wzruszamy pierwszymi kwiatami. Na naturalnych jedwabiach prezentowanych na wystawie, artystka oddaje czułość obserwacji i skupienie na delikatności przyrody. Są na nich uwiecznione odbicia prawdziwych liści z wykorzystaniem jedynie barwników w nich zawartych, bez użycia syntetycznych farb i drażniącej chemii. Liście, które po upływie czasu wegetacji spadają, rozkładają się, są poza naszą uwagą, zostają na długo wdrukowane w tkaninę. Zespolenie delikatnej materii jedwabiu z niepowtarzalnym, również delikatnym i przemijającym kształtem liścia kieruje uwagę odbiorcy na puls przyrody i szczegóły tego, co nas otacza.
Mówi się, że jedwab jest jak kobieta: jak kobieta delikatny, eteryczny i jak kobieta wytrzymały. Może dlatego, oprócz jedwabi, będzie można zobaczyć batikowe obrazy przedstawiające postacie kobiece personifikujące aspekty natury.
Tytuł i przestrzenny układ wystawy nawiązuje do japońskiego znaku „haru”, kojarzącego się z małą chatką osnutą mgłą. Wiosenną, radosną mgłę zwiastującą wzrost, rozwój i kwitnienie ale jednocześnie pewne tajemnice i oczekiwania symbolizują jedwabie delikatnie pulsujące w przestrzeni galerii i opalizująco filtrujące światło.
KONCERT 16.03. godz. 17.00/ atrium
THE BEATERS – Perkusja jakiej nie znacie!
Koncert z cyklu ARS w ATRIUM
zespół w składzie:
- Dawid Modzelewski
- Julia Włodarczyk
- Juliusz Lanckowski
- Marianna Zagrodzka
oraz uczniowie klasy perkusji SSM II st. w Skierniewicach