Warsztaty krytyki filmowej – ZGŁOSZENIA
4 października - 10 października
środa 4 października 2023 o 11:00 - wtorek 10 października 2023 o 23:55
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach
Reymonta 33
opis wydarzenia
Warsztaty krytyki filmowej przygotowujące do pracy w redakcji gazety festiwalowej 12. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK
Chcesz spróbować swoich sił jako krytyk filmowy? Czy „krytyka filmowa” to wyłącznie domena tych, co stale narzekają na kino, w szczególności polskie kino? Jak można stać się krytykiem/krytyczką filmową? Chcesz nauczyć się patrzeć na film analitycznym okiem, a potem przelewać swoją interpretację na papier? I przede wszystkim – czy chcesz stać się częścią redakcji gazetki festiwalowej? Czekamy na Ciebie!
Zapraszamy na warsztaty krytyki filmowej dla młodzieży w wieku 15-19 lat w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach.
Podczas warsztatów zdobędziecie umiejętność poprawnego analizowania i interpretacji filmu, rozwiniecie swoje umiejętności poprawnego pisania i opracowywania przemyśleń na temat filmu. Warsztaty staną się cennym wstępem do pracy nad festiwalową gazetką w trakcie 12. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK (19-22.10.23).
Kochasz kino i stawiasz pierwsze kroki w profesjonalnym pisaniu o mim? Te warsztaty są dla Ciebie!
Warsztaty bezpłatne
Wiek uczestników – 15 – 19 lat
Zapisy na: [email protected]
Na zgłoszenia czekamy do 10.10.2023
Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.
Prowadząca warsztaty:
Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). Laureatka konkursu „Krytyk mówi” podczas 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) i Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina. W 2019 nominowana do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, w 2022 Laureatka tej Nagrody. Zdobywczyni II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020) oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Z redakcją dwujęzycznego magazynu „Gazzetta Italia” rozwija projekt „Dopóki jest kino, jest nadzieja/ Finché c’è cinema, c’è speranza” (teksty, wywiady i prelekcje wideo), który jest poświęcony włoskiej kinematografii – jej kluczowym, ale również mniej znanym nurtom, dziełom, twórcom i twórczyniom. Od 2019 związana z magiczną przestrzenią Sokołowska – sprawuje merytoryczną i organizacyjną opiekę nad historycznym Kinoteatrem Zdrowie i festiwalem filmowym „Hommage a Kieślowski”.
Harmonogram zajęć:
Środa 11.10, godz. 17:00 – 20:00 (sala francuska 219)
Sobota 14.10, godz.13:00 – 19:00 (sala 106)
Niedziela 15.10, godz. 12:00 – 15:00 (sala 106)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.