MKF Kinofeel: Gran Torino

Plakat

16 marca

czwartek 16 marca 2017 o 18:00

Kinoteatr Polonez

duża sala

ul. Wita Stwosza 2/4

Bilet normalny: 5,00 zł
Bilet ulgowy:
film MKF Kinofeel

opis wydarzenia

Kinofeelowi stuknął 1 rok! J z tej okazji zaprasza w podróż magicznym wehikułem! Dotknijmy przeszłości kina! To będzie wyjątkowe spotkanie pod wieloma względami! Film zostanie wyświetlony z projektora analogowego, który już od dłuższego czasu nie był uruchamiany. Dla kinofeela ma to szczególne znaczenie, wszak jego serce to klatka filmowa pochodząca z taśmy o szerokości 35 mm. To będzie niepowtarzalna okazja zobaczyć, jak niezwykle precyzyjnym i skomplikowanym procesem jest wprawienie w ruch taśmy filmowej, trzeb mieć odpowiedni warsztat i serce, nie wystarczy, jak w przypadku cyfrowych projektorów, kliknięcie przysłowiowego jednego guzika. Z kabiny projekcyjnej znów będzie dobiegał przyjemny szmer, a wprawione w ruch poszczególne klatki filmowe z prędkością 24 klatek/sekundę pozwolą nam przeżyć kolejne filmowe emocje… jak w starym kinie. Po projekcji chętni będą mogli wejść do kabiny, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda i jak działa projektor. A dyplomowany Kinooperator z największym doświadczeniem – p. Jurek, na pewno chętnie odpowie na pytania i wytłumaczy zawiłości tej magicznej maszyny.

Film, który zobaczymy ma już status kultowego. „Gran Torino”. Clint Eastwood (wówczas 78- letni) jako reżyser i aktor w wielkiej formie! Dostajemy to, czego spodziewamy się po kinie spod znaku Eastwooda. Samotny człowiek – Walt Kowalski, weteran wojny w Korei, rasista i gbur…  do tego cyniczny i opryskliwy, aspołeczny, z twardym charakterem, ale do takiego wizerunku filmowego Eastwooda jesteśmy przyzwyczajeni. Trzeba go rozgryźć. W najśmielszych snach nie spodziewałby się tego, że zaprzyjaźni się z rodziną mieszkającą po sąsiedzku, pochodzącą z … Azji! A cała historia zaczyna się od pewnego wydarzenia z samochodem Walta Kowalskiego – amerykański Gran Torino z 1972 roku…

Eastwood kolejny raz udowadnia, że z prostej historii jest w stanie nakręcić coś wielkiego.

Jim Jarmusch powiedział o nim: „to jedyny prawdziwie niezależny mainstreamowy amerykański filmowiec”. Gra, reżyseruje, jest współproducentem swoich filmów, czasem pisze do nich muzykę, a w „Gran Torino” jeszcze śpiewa na napisach końcowych!

Prelekcję przed filmem wygłosi jeden z Klubowiczów, „Gran Torino” jest pierwszym filmem z cyklu – „na zamówienie” J

Reżyseria: Clint Eastwood
Scenariusz: Nick Schenk
Zdjęcia: Tom Stern
Muzyka: Kyle Eastwood
Obsada: Clint Eastwood, Christopher Carley, Bee Vang, Ahney Her
Gatunek: Dramat
Produkcja: Niemcy, USA 2008

Nagrody:

  • Cezar – 2010 nagroda za najlepszy film zagraniczny.
  • Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio – 2010 nagroda za najlepszy film zagraniczny.
  • Włoska Akademia Filmowa – 2009 nagroda David di Donatello za najlepszy film zagraniczny.

Sponsorzy: Print Service i Skoma Graf