IX. Skierniewicki Plener Filmowy: Spielberg nad rzeką: „Szczęki”
14 lipca
piątek 14 lipca 2023 o 21:30
Bulwar Przyjaźni nad rzeką Łupią
ul. Podrzeczna
opis wydarzenia
Tak już się przyjęło, że wakacyjne seanse to kultowe, wyjątkowe propozycje filmowe. Może dobrze znane miłośnikom kina, ale z drugiej strony kto oprze się sensowi pod gwiazdami nad szemrzącą rzeką?
Ten rok będzie należał do Spielberga! Na tle księżyca wydarzy się niemożliwe – spotkają się bohaterowie z dwóch różnych biegunów twórczości tego amerykańskiego twórcy – najbardziej znany filmowy rekin-ludojad oraz chłopiec na rowerze z kosmitą w koszyku…
Najlepszy zestaw do filmowych plenerowych spotkań to: mata, koc albo leżak i… coś na komary 😉
IX. Skierniewicki Plener Filmowy
Spielberg nad rzeką
Szczęki
„Szczęki” 14.07, godz. 21:30
Wstęp wolny
Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Peter Benchley, Carl Gottlieb
Produkcja: USA 1975
Gatunek: Thriller
Czas trwania: 124 min
Wstęp: Sebastian Smoliński – krytyk filmowy, amerykanista.
Nadmorska miejscowość letniskowa na wyspie Amity w Nowej Anglii, upalne lato w połowie lat 70. XX w.
Podczas samotnej wieczornej kąpieli u wybrzeży wyspy młoda dziewczyna, po daremnej walce z jakąś siłą, która wciąga ją pod wodę, tonie. Nazajutrz strażnicy znajdują jej zmasakrowane ciało. Obrażenia wskazują, że padła ofiarą rekina-ludojada. Szef policji Martin Brody nakazuje zamknąć plażę, czemu sprzeciwiają się burmistrz i mieszkańcy miejscowości, która żyje z wczasowiczów. Brody ustępuje, co ma fatalne następstwa: rekin pożera dziecko, wybucha panika. Rybacy łowią ludojada, ale badanie treści jego żołądka wykazuje, że to nie on jest sprawcą nieszczęść. Wówczas miasto przyjmuje propozycję doświadczonego rybaka Sama Quinta (uprzednio odrzuconą ze względu na cenę), który obiecuje upolować winowajcę…
„Szczęki” – drugi, po „Sugarland Express”, kinowy film Stevena Spielberga (wcześniejszy od obu „Pojedynek na szosie” był filmem telewizyjnym, wyświetlanym w kinach) – długo zajmowały pierwsze miejsce na liście kasowych sukcesów wszech czasów. Zasłużenie: ekranizacja bestsellerowej powieści Petera Benchleya stanowi emocjonujące i harmonijne połączenie filmu przygodowego z horrorem „przyrodniczym”, w którym – jak w „Ptakach” Hitchcocka – źródłem zagrożenia dla ludzi są realnie istniejące w naturze stworzenia.
Sukces „Szczęk” Spielberga bierze się z realistycznego ukazania, w pierwszej połowie filmu, psychozy wywołanej przez rekina i – w drugiej – wyprawy w celu poskromienia potwora. Realizmowi służy przekonujące aktorstwo Roya Schneidera (Brody), Roberta Shawa (Quint), Richarda Dreyfussa (Hooper) i reszty obsady. Służy reżyseria, oszczędnie dozująca grozę, według zasady: „lepiej mniej, niż za dużo”. Służy koloryt zdjęć Billa Butlera. Służą szczegóły (z radioodbiornika na plaży płynie modna wtedy melodia z „Żądła”). Służą wreszcie efekty specjalne, w których wykorzystano wierny, zdalnie sterowany model rekina. (W filmie „grają” także prawdziwe rekiny).
„Szczęki” – wzorcowa pozycja kina rozrywkowego – zdobyły Oscary za muzykę Johna Williamsa, montaż i dźwięk.
Opis za: Andrzej Bukowiecki SFP
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej