DKF Eroica: Porto

Plakat

30 maja

wtorek 30 maja 2017

Kinoteatr Polonez

mała sala

ul. Wita Stwosza 2/4

Bilet normalny: 12,00 zł
Bilet ulgowy:
DKF film

opis wydarzenia

Producent wykonawczy: Jim Jarmusch!!

„Porto”, debiut fabularny doświadczonego krytyka i dokumentalisty Gabe’a Klingera, który światową premierę miał na Festiwalu Filmowym w San Sebastian 2016 to koprodukcja portugalsko-amerykańsko-polsko-francuska. Film pokazywany był już m.in. na festiwalach w Rotterdamie, Zurychu, Londynie, São Paulo czy SXSW w USA. Ta pozornie banalna historia jednonocnej przygody zachwyca krytyków na całym świecie, a jedna z ostatnich ról tragicznie zmarłego Antona Yelchina przez niektórych uważana jest za jego najlepszy filmowy występ.

Jake (Anton Yelchin) i Mati (Lucas) to dwoje outsiderów mieszkających w portugalskim Porto, między którymi doszło kiedyś do intymnego, ale krótkiego kontaktu. Co dokładnie się wydarzyło – nie wiadomo. Poszukując jednocześnie radosnych i bolesnych wspomnień bohaterowie przeżywają zaskakujące spotkanie, podczas którego czas zatrzymał się dla nich na jedną noc.

On, samotnik pochodzący ze Stanów Zjednoczonych; ona, studentka z Francji przebywająca za granicą, związana ze swoim profesorem. Pewnego dnia tych dwoje po raz pierwszy zwraca na siebie uwagę na stanowisku archeologicznym, następnie na dworcu kolejowym oraz w kawiarni i to właśnie tam Jake zbiera się na odwagę, by po raz pierwszy porozmawiać z Mati. Para rozpoczyna swoją beztroską, jednonocną znajomość. Po latach przyglądamy się temu doświadczeniu poprzez pryzmat przeżyć Mati oraz Jake’a, którym nadal towarzyszą wspomnienia tamtej nocy. Przesuwające się to w przód, to w tył ramy czasowe oraz poszerzający się i zwężający wizualny plan filmu ukazują głębię tego zaskakującego spotkania. W konsekwencji wciągają nas w tę jedną, niezapomnianą noc, kiedy to Mati i Jake zupełnie przez przypadek odkrywają miłość i pożądanie, których się nie spodziewali.

Przyciągający i ambitny!

>>Hollywood Reporter<<

Olśniewająca historia miłosna!

 >>Variety<<

Gabe Klinger to nagradzany filmowiec, wykładowca na akademii filmowej oraz autor. Film dokumentalny w jego reżyserii pt. „Double Play: James Benning and Richard Linklater” [„Outsiderzy: James Benning i Richard Linklater”] (2013) zdobył nagrodę Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji za najlepszy film dokumentalny i był wyświetlany podczas najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie, m.in.: SXSW, festiwalu w Rotterdamie, CPH:DOX, festiwalu w Toronto w Bell Lightbox, oraz w najznamienitszych kinach świata wliczając w to IFC Center.  Artykuły autorstwa Gabe Klingera ukazały się w Sight&Sound, Film Comment, oraz Cinema Scope. Gabe Klinger wykłada na Akademii Filmowej przy Uniwersytecie Illinois oraz w Columbia College.

Metryczka:

  • scenariusz: Larry Gross, Gabe Klinger,
  • reżyseria: Gabe Klinger,
  • zdjęcia: Larry Gross, Gabe Klinger,
  • obsada: Anton Yelchin, Lucie Lucas, Françoise Lebrun, Paulo Calatré
  • produkcja: Portugalia / Francja / USA / Polska, 2016,
  • gatunek: melodramat
  • czas: 76 min.