DKF „Eroica”: Nosorożec

Plakat

18 stycznia

wtorek 18 stycznia 2022 o 20:00

Kinoteatr Polonez

Mała sala

ul. Wita Stwosza 2/4

Bilet normalny: 12,00 zł
Bilet ulgowy:
DKF

opis wydarzenia

Reżyseria i scenariusz: Ołeh Sencow

Zdjęcia: Bogumił Godfrejów

Obsada: Serhii Filimonov, Evhen Chernykov, Yevhen Grygoriev, Alina Zievakova

Gatunek: Dramat / Kryminał

Produkcja: Niemcy / Polska / Ukraina 2021

Czas trwania: 101 min.

Dystrybucja: Next Film

 

Wstęp: Łukasz Saptura – historyk, dziennikarz ITS Dziennik Łódzki

 

Doskonale przyjęty na festiwalu w Wenecji „Nosorożec” Ołeha Sencowa – ukraińskiego reżysera filmowego i politycznego więźnia.

 

Najnowszy film w reżyserii ukraińskiego aktywisty społecznego Ołeha Sencowa, którego pięcioletnie uwięzienie w rosyjskim łagrze poruszało opinię publiczną, trafi do polskich kin 10 grudnia. Już dziś prezentujemy zwiastun i plakat „Nosorożca”, który swoją międzynarodową premierę miał w konkursowej sekcji Orizzonti, 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.  W Polsce film pokazywany był w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz na festiwalu Ukraina!.

 

„Nosorożec” to dramat kryminalny, rozgrywający się na Ukrainie w latach 90., podczas trans-formacji Związku Radzieckiego. Młody człowiek o pseudonimie Nosorożec zaczyna jako drobny złodziejaszek, by szybko wspinać się w hierarchii przestępczej. Zna tylko przemoc i okrucieństwo. Nie ma nic do stracenia. Czy w końcu znajdzie szansę na odkupienie? Według reżysera Ołeha Sencowa nie jest to jednak po prostu film o gangsterach, zabijaniu i strzelaniu: To opowieść o człowieku, który żył w tamtych czasach, który przeszedł wiele prób, niósł coś w sobie, próbował poukładać swoje życie. Nie nastawiam się na pokazanie zabójstwa jednego człowieka przez drugiego; interesuję się tym, co czuje zabójca dokonując morderstwa oraz po tym, kiedy już zabił, jak żyje z takim brzemieniem i dlaczego…

 

Ołeh Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień polityczny i działacz polityczny. Międzynarodowa premiera jego debiutu filmowego „Gamer” odbyła się w 2011 roku na festiwalu w Rotterdamie. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Sencow został aresztowany przez FSB, oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów skazany na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze. Przez 5 lat trwała global-na kampania #FreeOlegSentsov o jego uwolnienie, w której wiodącą rolę grały Europejska i Polska Akademia Filmowa. W więzieniu napisał powieść i zbiór opowiadań, zza krat wyreżyserował także film NUMERY (Berlinale Special 2020) na podstawie własnego scenariusza. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Nie ustaje w działaniach na rzecz oswobodzenia wszystkich więźniów ukraińskich, pozostających w rosyjskich więzieniach.

Zwiastun: