DKF „Eroica” – „Do widzenia, do jutra”
25 kwietnia
wtorek 25 kwietnia 2023 o 19:00
Centrum Kultury i Sztuki
Sala koncertowa
Reymonta 33
opis wydarzenia
25.04.2023, godz. 19:00 „Do widzenia, do jutra” , bilet: 15 zł
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Scenariusz: Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Wilhelm Mach
Występują: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Jacek Fedorowicz, Roman Polański
Gatunek: Obyczajowy, Psychologiczny
Produkcja: Polska 1960
Czas trwania: 80’
Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem studenckim Tik-Tak. Marguerite (T.Tuszyńska) to nowoczesna, praktyczna dziewczyna, która podróżuje ze swoim ojcem i jak się wydaje, nie cierpi z powodu częstej zmiany miejsc i kręgu znajomych. W Gdańsku cieszy się zresztą wielkim powodzeniem. Jacek (Z.Cybulski) to romantyczny, młody mężczyzna, który marzy o idealnej miłości, odpornej na przyziemne realia. Zbliżą się do siebie na chwilę, mimo bariery językowej i rozbieżnych planów.
Filmowy teatrzyk Tik-Tak to w istocie legendarny gdański studencki teatrzyk Bim-Bom (1954-60), którego opiekunem artystycznym był właśnie Zbigniew Cybulski, wówczas aktor Teatru Wybrzeże. Do studentek i studentów Politechniki Gdańskiej dołączyli Bogumił Kobiela (współautor scenariusza razem z Cybulskim i Wilhelmem Machem) oraz studenci Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych: Jacek Fedorowicz i Wowo Bielicki. W filmie w epizodach zagrał również Roman Polański, a muzykę skomponował Krzysztof Komeda. W roli Marguerite – słynna „Tetetka”, czyli Teresa Tuszyńska, aktorka niezawodowa, laureatka konkursu „Przekroju” dla amatorek, popularna modelka „Mody Polskiej”. Debiut reżyserski Janusza Morgensterna zdobył nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Standfordzie (1961) – za reżyserię oraz w Melbourne (1961) – za zdjęcia Jana Laskowskiego.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=JB-sNuMkBNc
——
Seans z cyklu: „Krótka historia polskiego kina”.
Zestaw 10 wybitnych filmów polskiej kinematografii w pięknych, zrekonstruowanych cyfrowo kopiach, wyselekcjonowany przez Tomasz Kolankiewicza – dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Każdy film będzie poprzedzony wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania.
Lista tytułów:
Popiół i diament – Andrzej Wajda (1958)
Pociąg – Jerzy Kawalerowicz (1959)
Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern (1960)
Nikt nie woła – Kazimierz Kutz (1960)
Zezowate szczęście – Andrzej Munk (1960)
Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has (1973)
Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi (1976)
Aria dla atlety¬ – Filip Bajon (1979)
Gorączka – Agnieszka Holland (1981)
Przypadek – Krzysztof Kieślowski (1981)
———
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.