DKF „Eroica”: „Burza dusz”

Plakat

14 listopada

wtorek 14 listopada 2023 o 19:00

Centrum Kultury i Sztuki

Sala koncertowa

ul. Reymonta 33

15 zł

opis wydarzenia

DKF „Eroica”

Sala koncertowa, CKiS,ul. Reymonta 33

14.11.2023, godz. 19:00 „Burza dusz”, bilety: 15 zł

Reżyseria: Dzintars Dreibergs

Scenariusz: Boris Frumin, Dzintars Dreibergs na podstawie powieści Aleksandra Grina

Występują: Oto Brantevits, Greta Trušina, Martins Vilsons, Raimnonds Celms, Jekabs Reinis, Gatis Gaga

Gatunek: Dramat historyczny

Produkcja: Łotwa, 2019

Czas trwania: 123 min.

Wytwórnia: Kultfilma

 

Prelekcja Grzegorz Pieńkowski  – przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

„Burza dusz” (łot. Dvēseļu putenis) – debiut fabularny reżysera, który wcześniej tworzył wyłącznie filmy dokumentalne.

Akcja filmu dzieje się podczas I wojny światowej. Główny bohater, szesnastoletni Artūrs Vanags, zgłasza się na ochotnika do wojska i dołącza do strzelców łotewskich.

I Wojna Światowa: po śmierci matki przypadkowo zabitej przez Niemców Arturs z ojcem wstępują do armii carskiej by na froncie pomścić jej śmierć. Przeżywają koszmar frontu wojennego – tym razem oglądanego przez nas od strony rosyjskiej. Po upadku caratu zaczyna się rewolucja bolszewicka; oczarowany jej ideami Arturs szybko odkrywa, że tak wojna, jak i rewolucja nie są tym, czym się mu pierwotnie wydawały. Następuje szybkie otrzeźwienie, a jedynym co pozostaje – jest konieczność walki o niepodległość własnej ojczyzny.

 

Ekranizacja powieści Aleksandra Grina, napisanej w roku 1918 w okopach frontowych podczas walk, której druk był zakazany do końca istnienia ZSRR, nakręconej na stulecie zakończenia I Wojny Światowej.

 

Film był łotewskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale nie otrzymał nominacji. Znalazł się na liście 15 kandydatów do nagrody w kategorii najlepsza muzyka filmowa, ale ostatecznie nie znalazł się na krótkiej liście nominowanych.

W 2020 był nominowany do nagrody Lielais Kristaps (Krajowy Festiwal Filmowy „Lielais Kristaps” – łotewski festiwal filmowy organizowany od 1977 roku w Rydze) w 11 kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepsza charakteryzacja, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepsze udźwiękowienie, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza scenografia, najlepsza kostiumografia i najlepszy scenariusz. Wygrał w sześciu pierwszych kategoriach. Film otrzymał również, przyznawaną przez łotewską telewizję publiczną, nagrodę Kilograms kultūras w kategorii wydarzenie roku.

 

Zwiastun: https://vimeo.com/366724445

 

DKF „Eroica” jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.