DKF „Eroica”: Bezmiar

Plakat

16 maja

wtorek 16 maja 2023 o 19:00

Centrum Kultury i Sztuki

Sala koncertowa

Reymonta 33

Bilet normalny: 15,00 zł
Bilet ulgowy:

opis wydarzenia

16.05.2023, godz. 19:00 „Bezmiar” , bilet: 15 zł

Reżyseria: Emanuele Crialese

Scenariusz: Emanuele Crialese, Francesca Manieri, Vittorio Moroni

Występują: Penélope Cruz, Vincenzo Amato, Luana Giuliani

Gatunek: Dramat

Produkcja: Włochy, Francja 2022

Czas trwania: 97 min.

Dystrybutor: Best Film

 

PRELEKCJA I DYSKUSJA DIANA DĄBROWSKA – FILMOZNAWCZYNI, KRYTYCZKA FILMOWA.

 

Wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie z olśniewającą rolą Penélope Cruz.

 

Rzym, lata 70. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.

Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

 

„Bezmiar” to film, który chciałem zrobić przez całą karierę. To zawsze był „mój kolejny film”, ale za każdym razem musiał ustępować miejsca innym projektom. Nie czułem się wystarczająco dojrzały ani gotowy, aby opowiedzieć tę historię. Jest to zdecydowanie najbardziej osobisty z moich filmów, to moja podróż w przeszłość dzięki wspomnieniom, które czasem są bardzo wyraźne, a czasem zasnute mgłą. To moja percepcja czasów, które zdecydowanie należą do przeszłości, ale zostały poddane rewizji przez optykę dzisiejszych czasów.

Reżyser, Emanuele Crialese

 

Zwiastun: