Pedagogiczne Wieczory Filmowe: „20 000 gatunków pszczół”
20 lutego
wtorek 20 lutego 2024 o 19:00
Centrum Kultury i Sztuki
Sala koncertowa
ul. Reymonta 33
opis wydarzenia
20.02.2024, godz. 19:00 „20 000 gatunków pszczół”, bilet: 17 zł / 10 zł studenci
Reżyseria i scenariusz: Estibaliz Urresola Solaguren
Zdjęcia: Gina Ferrer
Obsada: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain
Gatunek: Dramat
Produkcja: Hiszpania 2023
Czas trwania: 125 min.
Dystrybucja: Gutek Film
Seans z cyklu: Pedagogiczne Wieczory Filmowe we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych Stefana Batorego.
Ekspertka – dr Aleksandra Stankiewicz – wykładowca w Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach. Coach, specjalista w zakresie kompetencji psycho-społecznych i ich rozwoju, wzmocnienia potencjału ludzkiego oraz zasobów dzieci i młodzieży, uzależnień i zjawisk patologii społecznej, społeczeństwa multigeneracyjnego. Współpracuje z Leader Sheep, Happy Dealer, Łódzkim Centrum Geshtalt.
Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody.
W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju.
Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.
Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw?
„20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek,
ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=u9IBlaFL3uo&feature=youtu.be
DKF „Eroica” jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.