,,Chłopi” Film z audiodeskrypcją
22 września
niedziela 22 września 2024 o 14:00
Centrum Kultury i Sztuki
sala koncertowa
Reymonta 33
opis wydarzenia
14:00 „Chłopi”
reż. DK Welchman, Hugh Welchman
Wstęp za okazaniem wejściówki, do odbioru w Stacji Centrum
Pokaz z polską audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
Seans organizowany przez Polski Związek Osób Niewidomych Skierniewice we współpracy ze Stowarzyszeniem „De Facto” oraz Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Eroica”.
Pokaz przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ich przewodników/asystentów, ale również charakter edukacyjno-integracyjny propagujący dostępność kultury. W pokazie będą mogły uczestniczyć osoby widzące, które otrzymają bezpłatne wejściówki.
Pokaz organizowany w ramach projektu Stowarzyszenia „De Facto” pod nazwą „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Film „Chłopi” premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2023 roku, znalazł się również na krótkiej liście do Oscara 2024. Adaptacja powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymonta, opublikowanej po raz pierwszy w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1902 roku, została wykonana w technice animacji malarskiej. Dzięki temu możliwe było zaprezentowanie w całej okazałości interpretacji dzieł artystów z okresu Młodej Polski, między innymi Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Nad animacją pracowało 70 malarzy w trzech studiach: w Sopocie, w Serbii i w Ukrainie, ręcznie malując cały film. Wcześniej jednak nakręcono wszystkie sceny z udziałem znakomitych aktorów, by wymienić choćby Kamilę Urzędowską (Jagna), Mirosława Bakę (Boryna), Ewę Kasprzyk (Dominikowa) czy Andrzeja Konopkę (Wójt). Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialna była Dorota Kobiela — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu „Twój Vincent”. Muzykę stworzył zaś związany z Wrocławiem nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.