Historia Jednego Obrazu: Zabawy dziecięce

poniedziałek 12 kwietnia 2021

„Zabawy dziecięce” to obraz Pietera Bruegla. Ma wymiary 118×161 cm i jest został namalowany farbami olejnymi na desce.

Pieter Bruegel – Zabawy dziecięce

Pieter Bruegel – Zabawy dziecięce

Obraz powstał w 1560 roku, kiedy tematyka dziecięca w sztuce była rzadkością. Był to etap niezbyt ważny, uważany jako pomost w drodze ku dorosłości. Dzieci byli traktowani podobnie do osób dojrzałych. Widać to także na obrazie. Postacie ukazane w różnych pozach noszą szaty zwykle noszone przez dorosłych. Dziewczynki mają na sobie fartuchy, a chłopcy spodnie i kubraki swoich ojców.

.

Dzieło zostało nazwane „Zabawami dziecięcymi”, młodzi nie mają jednak żadnych zabawek. Bawią się: kawałkami drewna, kośćmi, beczkami, obręczami. Przedstawione są tutaj aż 92 zabawy. Na obrazie znajduje się 250 dzieci. Trudno określić ich wiek. Malarz nie przedstawił na ich twarzach żadnych uczuć, ich miny wręcz zdają się odbiorcy głupie. Postacie nie są wyidealizowane. Mimo że dzieci zajmują się zabawą, nie widać na ich twarzach uśmiechów ani ekscytacji. Historyk Feliks Timmermans twierdził, że wynikało to z trudnego dzieciństwa malarza.

.

Na obrazie widzimy prawie same dzieci, ale zawiera on także co najmniej 6 dorosłych. Z lewej strony przedstawiona są kobieta, która narzuca na dzieci niebieską pelerynę oraz kobieta prowadząca grupkę dziewcząt. Z lewej strony drogi kobieta wychyla się przez okno i wylewa wodę na dwóch siłujących się chłopców, a dalej znajduje się mężczyzna z dzieckiem siedzącym mu na ramionach. Kobieta i mężczyzna huśtają dziecko na rękach.

.

Obraz miał być ostrzeżeniem przeciwko traktowaniu życia jako dziecięcej zabawki. Można udowodnić tę teorię brakiem dziecięcych rys twarzy przedstawionych postaci a także ubranych przez nie strojów.

.

Perspektywa obrazu jest przesunięta w prawo. Budynki z lewej strony łączą się z długą ulicą. Podobne zastosowanie można zobaczyć na innych obrazach artysty („Przysłowia niderlandzkie”, „Walka karnawału z postem”, „Procesja na Kalwarię”.

Źródła:

Plakat