Historia Jednego Obrazu: Wolność wiodąca lud na barykady
„Wolność wiodąca lud na barykady” (fr. La Liberté guidant le peuple) to obraz francuskiego malarza Eugene’a Delacroix. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 260 × 325 cm. Dzieło powstało jesienią 1830 r. Praca artysty ma upamiętniać rewolucję lipcową wymierzoną przeciwko Karolowi X we Francji.
.
Na obrazie wolność została uosobiona kobieta trzymająca w jednej ręce flagę Francji, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet. Na głowie kobieta ma czapkę frygijską, którą noszono podczas rewolucji w 1789 roku. Już w starożytności to nakrycie głowy kojarzono z niepodległością i autonomią. To właśnie frygijkę dostawał niewolnik w chwili wyzwolenia. Kobieta jest uosobieniem Marianny, czyli nieoficjalnego symbolu narodowego Republiki Francuskiej. Znajduje się m.in. w salach sądowych i merostwach.
.
Obok Marianny umieszczono rewolucjonistów z różnych klas społecznych. Między nimi jest obecny przedstawiciel klasy średniej w cylindrze. Całkiem możliwe, że jest to uosobienie samego malarza. Po prawej stronie Marianny jest młody chłopak, który trzyma w rękach pistolety. Jest przedstawicielem klasy robotniczej. U dołu obrazu widać poległych w bitwie żołnierzy.
.
Obraz przedstawia scenę dziejącą się w Paryżu, ponieważ w tle widać katedrę Notre-Dame. Postacie znajdują się nad lewym brzegiem Sekwany.
.
Obraz po raz pierwszy wystawiono w 1831 roku w Paryżu. Rząd francuski kupił dzieło za 3 tys. franków. Miało ono zostać wyeksponowane w Pałacu Luksemburskim za panowania Ludwika Filipa I. Nie zrobiono tego i odesłano je na przechowanie do ciotki Delacroix. W 1848 roku obraz trafił do stałej ekspozycji paryskiego salonu, a w 1874 roku został oddany do Luwru. Od 2012 roku obraz był wystawiany w oddziale Luwru w Lens, a 8 lutego 2013 roku obraz został uszkodzony przez 28-letnią kobietę. Napisała na nim „AE911”, co miało znaczyć „Architects & Engineers for 9/11 Truth”. Był to podpis ugrupowania, które domagało się poznania prawdy na temat zamachu na World Trade Center 11 września 2001 roku. Kobietę zatrzymano, a obraz udało się uratować.
.
Ciekawostki:
- Obraz został umieszczony na banknocie stufrankowym na początku lat 90. XX wieku.
- Obraz widnieje na okładce płyty „Viva la Vida or Death and All His Friends” zespołu Coldplay.
- Chłopiec przedstawiony na obrazie zainspirował Victora Hugo do stworzenia postaci Gawrosza z „Nędzników”
