Historia Jednego Obrazu: Wędrowiec nad morzem mgły
„Wędrowiec nad morzem mgły” (niem. Der Wanderer über dem Nebelmeer) to obraz autorstwa Caspara Davida Friedricha. Jest wykonany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 94,8 × 74,8 cm.
.
Autor obrazu jest jednym z najwybitniejszych malarzy romantycznych. W Anglii i Niemczech romantyzm narodził się w połowie XVIII wieku. Uczucia dominowały nad rozumem. Doceniano naturę, bardzo często przedstawiano bujną i nieokiełznaną przyrodę. Często wykorzystywano motywy ruin, mórz, gotyckich budowli i cmentarzy.
.
Friedrich lubił samotność i ciszę wśród natury. Podróżował często w okolice Rugii oraz w góry m.in. Karkonosze. To właśnie podczas tego typu wypadów tworzył szkice, które później były wykorzystywane przy malowaniu. Nie zdołamy jednak w stu procentach rozpoznać namalowanych przez niego miejsc. Krajobrazy nie były wiernie odtwarzane, był to zlepek elementów z różnych miejsc.
.
Obrazy Friedricha są nastrojowe i pełne niepokoju. Jego malarstwo oddawało wewnętrzną bitwę. Malarz w młodym wieku stracił matkę, a jeden z jego braci utonął pod bałtyckim lodem. Młody artysta targnął się na swoje życie – chciał sobie podciąć gardło. Po tym zdarzeniu zawsze nosił brodę, by ukryć blizny.
.
Symbolem malarstwa romantycznego stał się jego najsłynniejszy obraz, czyli „Wędrowiec nad morzem mgły”.
.
Płótno przedstawia wędrowca, czyli eleganckiego mężczyznę stojącego tyłem do widza. Spogląda w dal na morze mgły, która opadła nad górskimi szczytami. Jego włosy są potargane przez wiatr. Mgła i chmury do złudzenia przypominają morze. i fale podczas sztormu. Przestrzeń jest nieskończona, w oddali widać wysokie góry.
.
Szkice, na podstawie których został przedstawiony obraz, pokazują prawdopodobnie szczyty wzniesień Szwajcarii Saksońskiej: Kaiserkrone, Gramrich i Wolfsberg. Góra po prawej stronie obrazu, której szczyt znajduje się na linii czubka głowy mężczyzny, to najprawdopodobniej Zirkelstein.
.
Jednym z częstych motywów w twórczości artysty jest postać zapatrzona na naturę, np. „Dziewczyna w oknie” oraz „Mnich nad brzegiem morza”. Są to postacie biernie podziwiające i obserwujące świat. Zwykle to natura jest głównym bohaterem obrazu.