Historia Jednego Obrazu: Tratwa Meduzy
„Tratwa Meduzy” to obraz Théodore’a Géricaulta. Artysta pochodził z Francji, był malarzem i grafikiem okresu romantyzmu. Nazywany był również „malarzem koni i wariatów”.
„Tratwa Meduzy” to jeden z najsłynniejszych obrazów tego artysty. 17 czerwca 1816 roku fregata La Meduse wyruszyła razem z konwojem do portu Saint-Louis w Senegalu. Przewoziła francuskich urzędników i żołnierzy. Niezbyt uzdolniony w swoim fachu kapitan Hugues Duroy de Chaumareys oddzielił się jednak od reszty konwoju i osiadł na rafie w zatoce Arkin u wybrzeży dzisiejszej Mauretanii. Nie udało się sprowadzić okrętu na głębsze wody i prawie cała załoga postanowiła go opuścić. Załoganci przenieśli się do szalup, chcieli się dostać do oddalonego o 60 km wybrzeża Afryki. Niestety, dla 151 osób zabrakło miejsca, więc dla nich zbudowano tratwę o wielkości 20×7 m. Miała być holowana przez szlupy na wybrzeże. Plan się jednak nie udał i osoby z szalup opuścili tratwę, nie pozostawiając na niej zbyt dużo jedzenia i picia. Jedyne zapasy, które pozostały na tratwie to papka z sucharów, 6 beczek wina i 2 beczułki wody.
.
Tratwa została znaleziona po 13 dniach. Dziesiątki osób zostało zmytych do morza, inni ginęli w ciągłych walkach. Niektórzy uciekali się do kanibalizmu. Tratwę znalazł bryg Argus, który wcześniej należał do reszty konwoju. Ocalało tylko 15 rozbitków, z czego czterech zmarło po uratowaniu.
.
Po powrocie do Francji kapitan de Chaumareys stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na trzy lata więzienia. Jego proces jest pretekstem do politycznych rozgrywek między rojalistami a liberałami.
.
Na obrazie widzimy scenę, gdy rozbitkowie zauważają statek ratowniczy. Jedna z postaci ostatkami sił wstaje i macha kawałkiem materiału. Tratwę unosi wzburzone morze. Scena jest pełna ekspresji. Gesty osób wyrażają rozpacz, smutek, ale także nadzieję na uratowanie. Obraz przytłacza przedstawioną tragedią na wielkim płótnie o rozmiarach 419 × 716 cm. Można go oglądać w Luwrze.
.
Gericault zabrał się za obraz po przygotowaniu. Dokonywał obserwacji w klinice doktora Georgeta dla ludzi obłąkanych. Spotkał się także z dwoma rozbitkami. Co ciekawe, do jeden z postaci pozował sam Eugene Delacroix.
.
Ciekawostki:
- W 1998 roku powstał film „Tratwa Meduzy” w reżyserii Iradja Aziminiego.
- Jeden z utworów Donguralesko nosi tytuł „Tratwa Meduzy”.
