Historia Jednego Obrazu: Stworzenie Adama

poniedziałek 25 stycznia 2021

„Stworzenie Adama” jest to fresk datowany na około 1511 rok o wymiarach 280 × 570 cm. Fresk namalował Michał Anioł.

.

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej powstały na polecenie papieża Juliusza II.Artysta miał zamalować 1000 m^2 powierzchni i namalować aż 300 postaci. Asrtysta pracował nad dziełami dniami i nocami.

.

Sceny przedstawiają sceny ze Starego Testamentu. „Stworzenie Adama” to dzieło oryginalne pod względem kompozycyjnym. Ciało Adama jest leżące i prawie bezwładne. Jego postać jest umieszczona na tle zielonych ogrodów Edenu. Bóg został przedstawiony jako człowiek z siwą brodą i włosami. Jest otoczony aniołami i czerwono-różową draperią. Bóg został ukazany po raz pierwszy jako pełnego mocy. Jego ciało jest zbliżone do ówczesnego kanonu klasycznego piękna. Prawe ramię jest wyciągnięte do Adama, a lewe obejmuje kobietę, prawdopodobnie Ewę, która dopiero ma być stworzona. Palce Boga i Adama prawie się stykają. Artysta skupił się właśnie na geście twórczym. Jest to główny element kompozycji.

.

Fresk „Stworzenie Adama” znajduje się na osi sklepienia, w jego środkowym pasie. Obok rozpatrywanego fresku w Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się także: „Oddzielenie światła od ciemności”, „Stworzenie planet”, „Oddzielenie wód od lądów”, „Stworzenie Ewy”, „Grzech pierwszych Rodziców i wypędzenie z raju”, „Ofiara Noego”, „Potop”, „Opilstwo Noego”.

Plakat