Historia Jednego Obrazu: „Pocałunek” Klimta

poniedziałek 13 lipca 2020

 

W kolejnym odcinku „Historii Jednego Obrazu” poznacie Państwo dzieje powstania obrazu „Pocałunek” autorstwa Gustava Klimta.

„Pocałunek” to obraz olejny Klimta o wymiarach 180 × 180 cm. Zaliczany jest do secesji wiedeńskiej. Dzieło powstało w latach 1907-1908. Ten czas w twórczości nazywano „złotym okresem”. Jedną z ciekawostek jest to, że artysta użył do stworzenia obrazu płatków złota.

.

Obraz pokazuje parę na łące kwiatowej. Kochankowie w złotych szatach zostali pokazani w pozie sugerującym zbliżający się pocałunek.  Nagie ramię kobiety wystaje z obcisłej różnobarwnej sukienki, a jej dłoń spoczywa na karku mężczyzny. Jej partner to brunet,  na obrazie widać tylko jego profil. Rękoma przytrzymuje głowę kobiety i zbliża się, by pocałować ją w policzek. Szaty kochanków zdobią geometryczne wzory. Na sukience kobiety widać także pąki czerwonych i granatowych kwiatów. Na płaszczu mężczyzny widać natomiast prostokąty w ciemnobrązowych i białych barwach.

.

Badaczom nie udało się ustalić, kim są postacie na obrazie. Podejrzewano, że kobietą jest jedna z licznych kochanek autora, może  Emilia Flöge lub Adela Bloch-Bauer.

.

Obraz jest sygnowany przez autora w prawym dolnym rogu.

.

Klimt na pewnym etapie swojego życia był bardzo zafascynowany złotem. Wiele obrazów powstałych dzięki jego umiejętnościom miało w sobie dodatek płatków złota.  „Złoty okres” twórczości Klimta obejmował lata 1903-1910. Inspirację autor pozyskał podczas podróży Klimta do Włoch, do Rawenny. To właśnie tam zapoznał się z mozaiką.

.

„Pocałunek” po raz pierwszy pokazano w 1908 r. na dużej wystawie. Obraz został kupiony przez wiedeńską Galerię Belvedere.

.

W ostatnich latach panowało moda na Klimta. Powstawały liczne wazony, filiżanki, parasole i inne gadżety z motywami obrazów tego malarza.

Plakat