Historia Jednego Obrazu: Plaża w Pourville

poniedziałek 18 stycznia 2021

Jeden z obrazów Claude’a Monet znajduje się w polskich zbiorach. „Plaża w Pourville” została namalowana w 1882 r. Przedstawia plażę w miejscowości znajdującej się na północy Francji.

Obraz należał do kolekcji Paula Duranda-Ruela. Został jednak kupiony przez marszanda Paula Cassirera i znalazł się w Kaiser Friedrich Museum (obecne Muzeum Narodowe w Poznaniu). W 1943 roku obraz został wywieziony przez Niemców do Saksonii, później przejęła go jednak Armia Czerwona. Do Poznania powrócił w 1956 roku.

.

Obraz został utrzymany w tonacji błękitno-turkusowo-żółtej. Morze jest spokojne, delikatnie faluje. Dominują tu barwy błękitno-turkusowe. Dzieło należy do cyklu z Pourville razem z „Sieciami rybackimi w Pourville” oraz „Spacerem po klifie Pourville”.

.

Co ciekawe, dzieło zostało skradzione we wrześniu 2000 r. Złodziejowi udało się podłożyć kopię. Oryginał został wycięty wzdłuż krawędzi ramy. Złodziej przeciął sygnaturę artysty, po konserwacji pozostały w tym miejscu ubytki. Śledztwo w sprawie kradzieży zostało umorzone w 2001 roku, ale odnaleziono je 12 stycznia 2010 roku w Olkuszu. Złodziejem okazał się 41-letni mężczyzna, który nie sprzedał obrazu, ale ze względu na zamiłowanie do autora, ukrył je za szafą w mieszkaniu swoich rodziców.

.

Płótno udało się scalić i obraz powrócił do Muzeum Narodowego w Poznaniu.

.

Ciekawostki:

  • Na motywach kradzieży powstał komiks „Tajemnica „Plaży w Pourville” autorstwa Władysława Krupki i Bogusława Polcha.

  • 5 czerwca 2010 roku odbyła się gra miejska „Plaża w Pourville”, której motywem było odnalezienie obrazu.
  • „Na plaży w Pourville” to piosenka poznańskiego rapera DonGuralesko.

  • „Standby Painter” to izraelsko-belgijski film dokumentalny powstały w oparciu o rozmowę ze złodziejem.
  • Kradzież obrazu wykorzystano także jako motyw w filmie „Tarapaty 2”.
Plakat