Historia Jednego Obrazu: „Dziewczyna z perłą” Vermeera

poniedziałek 22 czerwca 2020

👱‍♀ „Dziewczyna z perłą” („Dziewczyna w perłowych kolczykach”) to obraz Johannesa Vermeera, holenderskiego malarza🎨. Często nazywany także Moną Lisą północy lub Holenderską Mona Lisą.


.
Dzieło jest sygnowane: IVMeer. 🖼 Obraz namalowano w XVII wieku, ale nie znamy dokładnej daty jego powstania.
.
👱‍♀„Dziewczyna z perłą” to portret, obraz pozbawiony akcji. Postać odwraca się w stronę malarza, jakby przed chwilą została 🗣 zawołana. Historycy spekulują, że przedstawiona została tutaj córka autora, Maria lub jego kochanka. Sylwetka dziewczyny odcina się od czarnego tła, ma na sobie turban 👳‍♀, który jest w pewnym sensie elementem egzotycznym na obrazie. Taki element ubioru był popularny w Europie już w XV wieku. Turban został namalowany za pomocą ulubionego pigmentu malarza – lazurytu (bardzo drogiego w tamtych czasach). W uchu dziewczyny znajduje się perłowy kolczyk.
.
🖼 Obraz znajduje się w muzeum Mauritshuis w Hadze. Miał jednak wielu właścicieli. Do muzeum przekazał go w 1903 r. A. A. Tombe.
.
Ciekawostki:
🖼 Obrazem zainspirowała się Tracy Chevalier. Napisała powieść o tym samym tytule (1999 r.).


🎥 W 2003 r. powstał film Petera Webbera. Jego kanwą były okoliczności powstania obrazu (fikcyjne). W rolę tytułową wcieliła się Scarlett Johansson.

Plakat