Historia Jednego Obrazu: Boże Narodzenie

poniedziałek 21 grudnia 2020

„Boże Narodzenie” to obraz Roberta Campina, czyli Mistrza z Flemale z Niderlandów. Obraz powstał ok. 1425 roku.

.

Obraz to przykład malarstwa tablicowego. Robert Campin namalował dzieło farbami olejnymi na desce.

.

Scena pokazana na obrazie to Boże Narodzenie. Znajdujemy się w stajence. Maria klęczy, jest ubrana w białą suknię i płaszcz z bordiurą. Bordiura jest to ozdobny pas ozdabiający brzegi tkaniny, w tym przypadku haftowany na złoto. Szaty Marii są długie, leżą na ziemi. W środku zgromadzenia leży Jezus. Obok niego klęczy Józef. Jest to mężczyzna już w starszym wieku, ubrany w czerwony płaszcz z brązową podszewką. Szyja Józefa jest owinięta granatowym szalem. W lewej ręce trzyma zapaloną świecą, a prawą osłania ją od wiatru. Niedaleko rodziny znajdują się także: troje pasterzy, dwie kobiety z welonami na głowach. Imiona kobiet są wyszyte na banderolach (Zebel i Salome). Na obrazie są także aniołowie: trzech nad dachem i jeden patrzący się na akuszerki. Aniołowie trzymają banderolę z napisem po łacinie: „Chwała Bogu na ziemi i w niebiosach”.

.

W tle obrazu widać krajobraz z doliną i górami. Do widocznego w oddali miasteczka wiedzie droga. Po jeziorze płynie żaglówka. W oddali widać wioskę i miasto z obronnymi murami, kościołem i warownym zamkiem. Zza gór widać zachód słońca.

.

Obraz nawiązuje oczywiście do Biblii, ale poza nią można tutaj znaleźć inspirację „Złotą legendą” autorstwa Jakuba de Voragine. Według niej Józef sprowadził do stajenki dwie akuszerki. Natomiast „Objawienia” Świętej Brygidy mówią także o tym, jak Józef szukał świecy, by oświetlić stajenkę.

.

Obraz znajduje się w Musee des Beaux-Arts w Dijon we Francji.

 

 

 

 

Plakat