czwartek 19 października 2023 - niedziela 22 października 2023
Tegoroczna edycja festiwalu to wyjątkowe wydarzenie, pełne filmów, dyskusji i spotkań. A to wszystko w nowej odsłonie z nowym logo!
W ramach festiwalu odbyły się bezpłatne warsztaty skierowane dla młodzieży w wieku 15-19 lat:
Animacji poklatkowej – odbyły się na miesiąc przed Festiwalem. Uczestnicy inspirowali się postacią Antoniego Nurzyńskiego – patrona małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK. Efektem było festiwalowe intro promujące Festiwal.
Prowadząca warsztaty: Zuzanna Szor – studentka Sztuki Operatorskiej ze specjalnością realizacji filmów animowanych i efektów specjalnych w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Zajmuje się filmem animowanym w technikach tradycyjnych, wideo i malarstwem olejnym.
Krytyki filmowej – przygotowujące do pracy w redakcji gazety festiwalowej 12. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK. Uczestnicy pracowali nad poprawną analizą i interpretacją filmu, rozwijali swoje umiejętności poprawnego pisania i opracowywania przemyśleń na temat filmu. Podczas Festiwalu tworzą redakcję gazetki festiwalowej.
Prowadząca warsztaty: Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. Laureatka konkursu „Krytyk mówi” podczas 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) i Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina. W 2019 nominowana do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa, w 2022 Laureatka tej Nagrody. Zdobywczyni II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020) oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Pracy nad scenariuszem – „Napisz szorta w jeden dzień”, czyli jak przygotować pierwszy draft scenariusza filmu krótkometrażowego? jednodniowe wyzwanie w postaci grupowego doświadczenia tworzenia ciekawej historii osadzonej w klimacie Skierniewic. Grupa warsztatowa stworzy własny scenariusz, który zostanie opublikowany w gazetce festiwalowej.
Prowadzący warsztaty: Robert Milczarek – psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności miękkich współautor projektu psychoedukacji poprzez sztukę filmową www.seanspsychologiczny.pl, absolwent Rocznego Kursu Scenariopisarstwa StoryLab.Pro, wykładowcka na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie na kierunku psychologia postaci, wykładowca na w Akademii Scenariopisarstwa, Powieścioopisarstwa i kursu dla Head Writerów w StoryLab.pro, ekspert Filmoterapia.pl, moderator – psycholog podczas spotkań z twórcami i widzami w ramach wydarzeń filmowych, m.in.: Millenium Docs Against Gravity, Festiwal Filmów Antydepresyjnych RELANIUM, Festiwal Filmów Psychologicznych PSYCHOKINO – człowiek w relacjach, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoterapia z Sensem, ekspert Magazynu Sens Psychologia dla Ciebie.
Dziś (19.10) tłum młodzieży zawitał do Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, aby wziąć udział w pokazie filmów konkursowych. Każdy z „młodej widowni” oddał głos na jeden wybrany przez siebie film
– „Człowiek z odpadającym uchem”, reż. Jędrek Kocjan 14’43”
– „Chłód”, reż. Daniel Le Hai 11’02”
– „Tam, gdzie płaczą ptaki” , reż. Jakub Wenda 14’58”
– „Sektor”, reż. Adam Uryniak 8’57”
– „Na dworcu w Pile”, reż. Iga Bujarkiewicz 13’30”
– „Dzień dobry”, reż. Zuzanna Klara Bardian 5’13”
– „Ciepło”, reż. Klaudia Fortuniak 15’00”
– „Zbudowałem sobie celę”, reż. Filip Błaszczyk 10’29”
– „Zwrot”, reż. Maria Słabek 6’13”
_________________
Pierwszy dzień TOŚKA za nami Zaczęliśmy od pokazu przedpremierowego „W nich cała nadzieja” w reż. Piotra Biedronia. Jest to pierwszy polski film, który porusza temat przyszłości świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się technologii.
.
Po pokazie filmowym spotkaliśmy się także z reżyserem, który opowiedział o swoich inspiracjach i trudach w realizacji filmu m.in. o mikrobudżecie w wysokości 1 mln zł (brutto ). Spotkanie poprowadził Michał 'Milka’ Milczarek z Cech Fantastyki „SkierCon„.
.
Przed seansem publiczność obejrzała pierwszy set filmów konkursowych Krótko!Tosiek!
20 października
Drugi dzień TOŚKA za namiRozpoczęliśmy drugi dzień festiwalu drugim setem krótkich metraży. Publiczność zagłosowała na swój ulubiony film. Kolejny set już jutro o godz. 17:00.
.
Później odbyła się przedpremiera filmu „Imago”, czyli wielowymiarowego, postpunkowego dramatu psychologicznego o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. Po seansie Łukasz Saptura poprowadził spotkanie z reżyserką Olgą Chajdas.
21 października
W ramach 12. mały Festiwal Filmów Polskich TOSIEK odbyły się warsztaty pracy nad scenariuszem. Uczestnicy zajęć uczyli się, jak przygotować pierwszy draft scenariusza filmu krótkometrażowego.
.
Zajęcia prowadził Robert Milczarek (Seans Psychologiczny) – psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności miękkich współautor projektu psychoedukacji poprzez sztukę filmową www.seanspsychologiczny.pl, absolwent Rocznego Kursu Scenariopisarstwa StoryLab.Pro, wykładowca na Wydziale Psychologii SWPS w Warszawie na kierunku psychologia postaci, wykładowca na w Akademii Scenariopisarstwa, Powieścioopisarstwa i kursu dla Head Writerów w StoryLab.pro, ekspert Filmoterapia.pl, moderator – psycholog podczas spotkań z twórcami i widzami w ramach wydarzeń filmowych, m.in.: Millenium Docs Against Gravity, Festiwal Filmów Antydepresyjnych RELANIUM, Festiwal Filmów Psychologicznych PSYCHOKINO – człowiek w relacjach, Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoterapia z Sensem, ekspert Magazynu Sens Psychologia dla Ciebie.
Jury w składzie: Łukasz Machowski, Katarzyna Machałek, Mateusz Demski po obejrzeniu 10 filmów zakwalifikowanych do finału VI edycji konkursu filmów krótkometrażowych, postanowiło przyznać nagrody w kategoriach:
Najlepszy Film – „Tam, gdzie płaczą ptaki”, reż. Jakub Wenda
Zdobywca statuetki TOŚKA autorstwa Włodzimierza Wasilewskiego
Najlepsze Zdjęcia (nagroda im. Antoniego Nurzyńskiego) – „Tam, gdzie płaczą ptaki”, reż. Jakub Wenda, zdjęcia: Szymon Jarząbek
Wyróżnienie za film „Zwrot”, reż. Maria Słabek
Wyróżnienie za zdjęcia „Ciepło”, reż. Klaudia Fortuniak, zdj. Mateusz Nowak
.
Swoje nagrody przyznała także Młoda Widownia i Publiczność. Obie otrzymał film „Człowiek z odpadającym uchem” w reż. Jędrka Kocjana.
.
Gala Finałowa była połączona z wyjątkowym Wieczorem Polskiej Piosenki Filmowej. Na scenie pojawili się uczestnicy warsztatów Studia Wokalnego CKiS dla dzieci i młodzieży oraz Voice Ekipa. Usłyszeliśmy topowe piosenki z polskich filmów i seriali . W repertuarze m.in.: „Wojna domowa”, „Nim wstanie dzień”, „Wszystko czego dziś chcę”. Opiekę artystyczną nad uczestnikami warsztatów w CKiS sprawuje Aneta Figiel.
Co prawda, dzisiaj (22.10) jest ostatni dzień 12. małego festiwalu filmów polskich TOSIEK, ale na pewno nie był to ostatni jego seans.
O godzinie 11:00 na sali koncertowej w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach w ramach projektu #bajkizpolski rozpoczęliśmy projekcję dla małych i dużych miłośników bajek, by razem cieszyć się animacjami z zestawu „Smutaski i wesołki”. Projekt ten to nie tylko zabawa, ale również misja Pragniemy prezentować najciekawsze filmy i seriale animowane wyprodukowane w Polsce, które pomagają dzieciom zrozumieć świat, radzić sobie z emocjami, trudnościami i radościami. Celem jest rozwijanie dziecięcego świata wyobraźni.
.
____________________________
12. Mały Festiwal Filmów Polskich TOSIEK dobiegł końca
.
Dziś (22.10) odbyły się dwa seanse zwieńczające nasze 4-dniowe przedsięwzięcie, a przed każdym z nich, krótka prelekcja nawiązująca do tematyki filmu.
Jako goście ostatniego dnia TOŚKA zawitali do nas:
– Agnieszka Kutermankiewicz z prelekcją do filmu „Chłopi” o wzajemnym przenikaniu się filmu i literatury.
– Łukasz Saptura mówiący o tle historycznym filmu pt. „Doppelgänger. Sobowtór”.
.
Dziękujemy wszystkim za przybycie
Do zobaczenia za rok na 13. edycji
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego.
galeria
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dowiedz się więcej